| CosminD a întrebat:

SaluthappyUn telivizor led de 80 cm este cat un televizor normal cu diagonala de 60 cm? Intreb pentru ca am observat la multe televizoare led de 60 cm ca sunt mai mici decat un lcd-ul de 60 cm

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Este vorba de o iluzie optica.In cazul televizoarelor cu tub CRT(normale)marginea de sustinere e mai groasa dat fiind greutatea tubului, pe cand la LCD si/sau LED/plasma ecranul televizorului dispune de o alta tehnologie si implicit dimensiuni/greutate mai reduse.Deci daca ai masurat corect DIAGONALA atunci ambele tv sunt egale.Mai exista riscul de a NU FACE diferenta intre dimensiuni, unele tv-uri avand in specificatii dimensiunile in inches si nu in cm. ( 1 inches = 2, 54 cm) si de aici poate fi confuzia.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Una e diagonala ecranului si una e dimensiunea tv ului in sine cu tot cu carcasa si toate celea

| SouLIce a răspuns:

Este normal ca un tv cu o diagonala de 80 cm sa fie mai mare decat unul de 60 cm
Nu are cum ca un tv cu o diagonala de 60 cm sa fie mai mare decat unul tot de 60 cm
Cred ca tu confuzi diagonala cu dimentiunea lui, unele pot avea rama mai subtire sau mai groasa