| numesiprenume0 a întrebat:

Unde gasesc efectele aplicate pe fotografiile unei camere a unui smartphone? Cum ar fi efectul de bokeh(efect de focalizare a unui obiect, iar restul imaginii este blurata) sau acel efect in care un singur element sau la alegere, mai multe din cadru sunt color, iar celelalte alb-negru(daca mi-ar putea spune cineva cum se si numeste acest efect)...
Deci pe scurt, in concluzie, aceste efecte se gasesc in optiunile camerei sau este nevoie de o alta aplicatie?
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Funcția HDR face efectul de bokeh.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nici pe telefon nu exista posibilitatea nici vreo aplicatie pentru aceste efecte.
Pentru o poza cu efect bokeh trebuie sa ai o camera cu focalizare manuala si blende cat mai mare.
Efectul se poate simula (!) si cu programe de editare foto (ca si efectul cu fundal alb-negru), daca are functie de detectare a contururilor, eventual conturizare manuala. Asemenea programe fiindmai complexe, exista doar pentru calculatoare, nu si pentru telefoanele actuale.

| sierra1 a răspuns:

Efectul de bokeh adevărat îl obții cu obiectiv de calitate nu pe telefon

| sierra1 a răspuns:

Nene, vezi că te-ai păcălit

"opțiunea HDR pe telefonul mobil atunci când fotografiem peisaje și soarele poate crea un contrast prea mare sau când facem fotografii la lumină slabă ori unele porțiuni ce urmează a fi surprinse sunt mai întunecate."

in nici un caz bokeh! Da' nu-i bai, așa inveți!

| anonimg a răspuns (pentru sierra1):

Eu am folosit hdr pe telefonul meu. Că Xiaomi nu este de calitate, este altceva.

| sierra1 a răspuns:

Foarte frumos din partea ta