| sorincoj123 a întrebat:

Urmeaza sa ma apuc serios de programare si vreau sa-mi achizitionez un laptop puternic si rapid. Dilema mea este daca sa merg pe varianta unui laptop cu procesor puternic plus 8GB RAM si SSD( i5-8250U (6M Cache, up to 3.40 GHz), 8GB DDR4, 256GB SSD) sau pe varianta unui laptop cu procesor mai low dar cu placa grafica dedicata(i5-7200U (3M Cache, up to 3.10 GHz), 8GB DDR4, 256GB SSD, Radeon 520 2GB).Voi ce ati alege? Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

Daca vrei programare serioasa te intereseaza procesorul pentru ca o compilare de proiect mai serios are nevoie de multe threaduri.

I5 minim, I7 optim. SSD-ul ajuta la viteza de acces a fisierelor multe si mici.

Pentru inceput insa nu stiu daca te vei confrunta cu astfel de proiecte. Recomandarea mea, daca chiar nu te vei plimba cu calculatorul este sa-ti iei un desktop care la aceiasi bani va fi MULT mai puternic.