| Voicu_Cosmin_1990 a întrebat:

Urmeaza sa plec sofer, cu curse prin UE, dar nu stiu cum sa fac sa am acces la internet la un pret rezonabil. Vreo sugestie/idee?

20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la Orange/Vodafone, unde ai tu numarul de telefon, iti faci un abonament, si ii spui sa aiba minim 20 gb te internet lunar, cu minute x si etc, la un pret bunicel. Iti fac o oferta, spune-le sa internet in roaming pe tarile respective, unde vei face tu curse.

| dannys a răspuns:

Cunosc un baiat are este sofer pe un tir si el are o cartela de la Lycamobile si are si minute si internet o foloseste cand este in afara tarii.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

20g in roaming? lol... cred ca il costa cateva sute de euro o asemnea optiunea la Orange / Vodafone

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu stiu, nu comentez cat costa, stiu doar ca exista, ii trebuie internet, mai ales daca vrea filme/Youtube, si mai stiu eu ce, pentru ca tara EU, pentru ca roaming, de costat, este ceva, dar sincer, nu vreau eu internet afara, ci el, asa ca nu-mi da reply la intrebare fara a il intreba si pe cel care a pus intrebarea.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai de ce sa nu iti dau tie reply.
tu ai trantito pe aia cu 20G in roaming

da un link de la un operator de telefonie care ofera 20G in roaming, ca sunt si eu curios

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Costurile:
https://www.orange.ro/roaming/abonament/tarife-standard-internet/index.html
Iti ofera sa zic 5-6 gb de internet la un pret de 80-90 euro, nu 20, si i-am spus clar, sa se duca pana acolo sa verifice, daca ii convine omului oferta sau nu.
Trebuie musai tu sa-mi dai mie reply, esti tu cel care a pus intrebarea si nu-i convine raspunsul?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai conform link ului ta e 50euro 1g... la 5g iti ia deja 250 euro

Deci unde e pretul rezonabil de care intreaba el? Sau ai raspuns la misto?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Link-ul pus este cu tariful cand vrei sa treci la cost control, pentru ca nu mai ai oferta de roaming, ai trecut peste.
Daca te duci la configurare abonament nou, la ei pe site, costa vreo 40 de euro 2 gb de internet in roaming, in schimb daca te duci in magazinul fizic, care am fost si eu de atatea ori, am vazut ca stau lucrurile putin mai diferit, conteaza vechimea, valoarea abonamentului, iti ofera ei o reducere si etc, am fost si eu intr-o situatie de genul, si mi s-a oferit reducere ok, nu exagerata, dar asta este. Raspunsuri la misto, se da in alta parte, nu aici, i-am spus sa se duca in magazinul fizic si sa stea de vorba cu un consultant Orange pentru a vedea exact daca ii convine sau nu!

| darrio2007 a răspuns:

Eu folosesc in Anglia Lycamobile cu 25 de lire si am 30 de zile internet nelimitat plus ca vorbesc in tara cu un penny pe minut. Cred ca si in alte tari UE este la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Eu unul n-aș vorbi în locul altei persoane, nu am fost doar o data ci de foarte multe ori, știu ce este roaming, știu costurile, și eu i-am dat link pentru costurile în roaming în caz ca depaseste oferta de abonament, încearcă să nu te dai ce nu ești și ce nu vei fi niciodată, nu ești primul său ultimul care face excursii în afara sau se duce vara în vacante, dacă crezi tu în sinea ta asta. Comentez exact ce știu, și ce mi-au recomandat si mie cei de la Orange când am fost plecat, contrazice pe dovezi solide dacă tot o faci, te rog frumos, altfel nu încerca să scrii niște treburi pe care nu le cunoști în legătură cu o persoana sau lucrul. Iar expert TPU nu par pentru cunoștință ta, ci sunt! O zi buna.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu faci excursii, asa cum spui, eu lucrez in Anglia si stau acolo cate 6-7 luni. Primele 2 luni ajunsesem la 30 euro cost suplimentar lunar, datorita roamingului. Apeluri si internet. In conditiile in care nu stiam ca minutele internationale pe care le aveam incluse in abonament(Orange) erau valabile doar daca sunam din Romania in alte tari UE. Numai eu eram taxat daca eram sunat de cineva din țară. Omul a intrebat cum poate avea acces la internet la un pret rezonabil. Or tu i-ai bagat pe gat roamingul. Bun sfat, n-am ce zice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Bun răspuns, nu puteai să-i spui direct lui? Dacă eu nu l-am putut ajuta cu ce știam, de ce nu-i spui tu un real, eu știu o chestie, tu știi ceva separat, îmi pare bine ca sunt mai multi oameni informati, în această comunitate, și că, părerile sunt împărțite ca sa poată utilizatorii sa se informeze în mai multe parti, operatori diferiti si etc.
Repet, nu te da ce nu ești, răspunde fără a fi flegmatic, pentru ca poti sa o faci dacă vrei cu adevărat, dacă nu mai bine treci peste întrebare! O zi buna!

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca erai atent, i-am raspuns ce cartela poate folosi. Dar erai prea preocupat sa-ti impui punctul de vedere in fata mea.Si nu mai repeta. Nu stii cum sa faci sa iesi deasupra ca uleiul. Gata, ca ne abatem de la subiect. Hai, pa!

| Voicu_Cosmin_1990 explică (pentru dannys):

Din ce am vazut eu, lyca nu ofera internet in roaming, ci doar in Anglia. Pentru vorbit este foarte buna, totusi.

| Voicu_Cosmin_1990 explică (pentru anonim_4396):

Nu te supara, dar la orice firma de telecomunicatii din Romania, orice numai rezonabile nu sunt preturile!

| Voicu_Cosmin_1990 explică (pentru darrio2007):

Nu au internet in roaming cei de la Lyka, dar ai dreptate ca este foarte ieftin sa vorbesti in multe tari din UE.

| darrio2007 a răspuns (pentru Voicu_Cosmin_1990):

Nu am spus nimic de roaming cand m-am referit la Lyca. Cumperi cartela din tara respectiva. Daca exista in tarile pe care le strabati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Voicu_Cosmin_1990):

Rezonabil pentru ce doresti tu nu inseamna 30 de euro, imi pare rau daca prin raspunsurile mele te-am indus in eroare de pret.
Ramane strict la latitudinea ta de gandire/bani si toate cele stiute sa vezi de unde iti iei serviciul cel mai acceptabil, pentru mine, am dat ceva bani, am avut serviciile platite, dar asta este, fara bani nu faci nimic, uneori foarte multi, alteori deloc.

| Voicu_Cosmin_1990 explică (pentru darrio2007):

Pe siteul lor, am vazut ca pachetul de date e valabil doar pentru Anglia. In celelalte tari, se considera roaming si taxeaza ca atare. Daca gresesc si pot obtine internet pe cartela inclusiv in tari ca Romania, sa zicem, spune-mi!

| Voicu_Cosmin_1990 explică (pentru anonim_4396):

Cea mai buna oferta de internet in roaming este la Vodafone, care iti ofera cativa gb pe an, pentru un abonament lunar de vreo 50 de euro. Nu mi se pare deloc rezonabil. Cautam solutii ca lyka, dar pentru mai multe tari, nu neaparat o singura cartela pentru toate.