| Artair a întrebat:

Salut utilizatori TPU. Acum o luna am avut o problema cu calculatorul meu, se tot oprea (cred ca se incingea, desi aveam o aerisire decenta) in fine, se oprea si il porneam la loc, nu era o problema asa de mare, dar dupa cateva saptamani s-a oprit si nu am mai putut sa il pornesc la loc. Am asteptat o ora crezand ca poate s-a incins prea tare (chiar daca nu prea il solicit eu prea mult, jucandu-ma csgo, minecraft si inca cateva jocuri care nu necesita un calculator prea bun) si dupa aia am crezut pana la urma ca s-a stricat ceva la el, prima oara am crezut ca e de la sursa, dar dupa aia am vazut castile mele ca sunt aprinse, deci nu avea cum sa fie de la sursa, apoi am crezut ca e de la carcasa, ca na, nu merge butonul, dar dupa am incercat cu surubelnita si tot nu a pornit, mai ramasese doar placa de baza si procesorul, asa ca aveam un procesor mai vechi si l-am pus pe placa de baza si acesta a pornit, asa ca am crezut ca e de la procesor, dar dupa, l-am montat inapoi pe cel nou si a pornit, dar in jocuri calculatorul meu nu mai merge la fel de bine cum mergea inainte (nu are cum sa fie de la placa video, deoarece este destul de noua). De la ce sa fie problema, de la procesor sau de la placa de baza? Va rog sa ma ajutati in detaliu.

Răspuns Câştigător
| Hellboy96 a răspuns:

Salut! Desi nu mă prea pricep la calculatoare, ți-aș recomanda sa cumperi o placă de bază, o placă video si un procesor nou. Eventual si un cooler nou. Ți-ar merge bine după. Sau poți să suni pe cineva de la un service si sa il întrebi daca poate veni la tine să îți rezolve PC-ul. Dar daca merg jocurile OK, nu mai cheltui banii

| Artair explică (pentru Hellboy96):

Placa video nu am de ce sa o schimb pentru ca nu este una asa de veche (gtx 950), dar placa de baza si procesorul necesita schimbate intr-adevar, in fine vad eu cum ma descurc, mersi mult pentru ajutor

5 răspunsuri:
| Jhonny22 a răspuns:

Eu iti recomand sa il desfaci din nou, pune niste pasta pe cooler, pasta de racire, dupa ce il cureti bine, prin suflare, pune pasta, nu foarte multa, exact cat latimea pcu-ului happy

| Artair explică (pentru Jhonny22):

Bine, multumesc de sfat

| DoBrOOO2001 a răspuns:

Incearca sa il cureti, desfaci coolerul de la processor si il cureti, dupa care ai putea sa ii schimbi pasta termoconductoare daca spui ca se incinta si se stingea, dupa ce faci asta poti sa descarci o aplicatie pc temperature, si sa vezi daca este sa zic pe la 45 sau sub inseamna ca este ok si normal nu ar mai trebui sa patesti asta.

| Artair explică (pentru DoBrOOO2001):

Uite nu m-am gandit sa curat cooler-ul, mersi pentru ajutor