| JustinDlp a întrebat:

Va rog urgent! Am curatat unitatea de praf si am deschis si sursa sa o curat fiindca era plina de praf si coolerul de la procesor. Si cand am pus totul la loc exact cum era si am aprins unitatea nu se mai aprinde deloc monitorul iar unitatea se stinge dupa 2 minute. Va rog din tot sufletul sa ma ajutati...

4 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Salut!
Esti sigur ca ai pus corect coolerul si cablurile de alimentare?

| Marycel a răspuns:

Posibil sã fi uitat vreun fir la alimentare sau ai atins vreo componenta micã la sursa, încearcã sã le pui așa cum trebuie sau cheama pe cineva care se pricepe la pc-uri.

| PainTech a răspuns:

Calculatorul nu poate functiona fara o metoda eficienta de racire a procesorului.

Uneori dureaza cateva secunde, uneori cateva minute pana la stingerea de urgenta menita sa protejeze CPU-ul.

Asigura-te ca coolerul este pus corect, cablul acestuia este bine conectat pe placa de baza si pasta termo-conductoare este aplicata corespunzator.

Sunt 100% sigur ca problema este de la recire sau cabluri.

Mult succes!

| JustinDlp explică (pentru PainTech):

Pasta este aproape terminata dar monitorul de ce nu se mai aprinde deloc? Si totul mergea inainte sa curat pc-ul. Asta mi se pare mie dubios, adica ma gandesc ca daca era de la pasta trebuia sa se aprinda monitorul si apoi sa se inchida cand se supraincalzea.