| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, vin cu urmatorul clip: https://www.youtube.com/watch?v=JmW84FCKPck&feature=yout u.be
Dati la minutul 4; 00, cum e posibil ca un titan x care e de la 5000 de lei in sus sa aiba in gta v dropuri de pana la 25 28fps cu toate setarile pe maxim in full hd, sa numai zic de 4k, mi s-ar fi parut normal sa joci orice pe blana in minim 50fps la o placa video de top care alta mai buna ca ea nu este? Eu am gtx 970 si cu aceleasi setari in oras are 35fps inloc de 45 si cand are dropuri titanul de 25fps, 970-ul are cam 18fps.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nevoie de de 12 gb de memorie video pentru full hd.

Un 980 ti de 6gb e ultra suficient.

Mai ales dacă optezi pentru un model Asus matrix 980 ti, care rupe orice model de titan, la frecventa pixelilor si texturilor, si de aia ai mai multe fps-uri cu care ai peste 60 fps la ultra tot.

Iei titan și pui în sli numai când ai monitoate 4k pentru care e nevoie de mult vram.

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

NU exista Asus matrix gtx 980 ti, exista decat Asus matrix gtx 980.
Cea mai buna gtx 980ti e gigabytes gtx 980ti extreme, cu cele mai ridicate frecvente din fabrica si potential de oc

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Dacă vrei o placa video stabila și foarte buna din punct de vedere calitativ optezi pentru un model Asus Matrix gtx 980 ti.

Eu am prescrurtat denumirea plăcii video.

Încearcă sa iei placi video fără oc pentru ca diferențele dintre placile ci oc si cele fără se vad numai in teste.

Acel oc destabilizează placa video cu timpul.

Vei avea temperaturi mai mari și un calorifer în loc de placa video.

Îți recomand un model Matrix de la Asus care sunt niste placi incredibil de reci și cu care tu nu le vei folosi la adevărată lor capacitate doar pe o rezoluție full hd.

Bafta.

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Sa stii ca oc-ul ala mareste texturile si pixel rate-ul, de aia se si overclokeaza peste frecventele din fabrica
De exemplu aici https://www.youtube.com/watch?v=RZtjK3vHGqc
Core-ul de pe gtx 980 forjat la 1520mhz si memoria la 8ghz

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Îți dai seama ca placa aia e un calorifer laughing

Nu merita pentru 10 fps-uri în plus

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

laughing) Nu i adv si eu ii fac oc la 1480 mhz 8ghz si e cu 3 grade mai calda decat stock ( 1366mhz). In far cry4 normal sta cam pe la65 de grade si dc ii fac oc sta pe la 68

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Viata si destinul. Cine stie ce are ala pe pc.
PPlus ca nu stii cu ce filmeaza cum se joaca. Adica eu presupun ca e msi afterburnet(pentru ca are si detaliile alea pe ecran) dar depinde si de ce setari are facute acolo.

| bogdan12321132231 explică (pentru sltlp):

Nu afecteaza mult filmarea cand e vorba de o placa video buna, cam 2-3fps

| sltlp a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Depinde, nu e chiar de 2-3 cadre. Eu propun sa incerci si tu sa filmezi cu diferite setari pe sistemul tau cu acelasi program si vezi exact cum e.

| bogdan12321132231 explică (pentru sltlp):

E inregistrat cu shadowplay wtf, cand inregistrezi cu msi iti apare jn cerc care se invarte, shadowplay nu consuma decat cateva fps, pe sistemu meu am 17fps cu inregistrare atunci cand scade la el la 24