| Seciu_Alex_1992 a întrebat:

vin si eu cu o intrebare dau funda celui ma lamureste!
Deci instalez windows-ul(am win 7)...merge bine in acea zi.dar a doua zi imi cere mereu sa il repar ca cica nu imi vede hard diskul sau partitia in care l-am instalat adica C!
Va rog ajutati-ma!

4 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Atunci buba este de la Magistrala de transfer de date care vine de la hdd in placa de baza. Schimbo so pune alta!

| horia2012 a răspuns:

- Desfa calculatorul, il cureti de praf, iar cablul care vine de la HDD la placa de baza, il scoti si bagi de cateva ori.
(mufa de pe placa de baza).
-S-a depus praful si nu mai face contact.
-Ai grija la curatat cu celelalte cabluri din interior.

| Seciu_Alex_1992 explică (pentru horia2012):

Am facut cum ai sp tu! imi sp acolo ca fisierul Windows/System/System32/config.exe lipseste sau este corupt.ce trebuie sa ii fac va rog explicati-mi!

| horia2012 a răspuns (pentru Seciu_Alex_1992):

Sigur ai Windows 7?
Eu am windows 7 si nu am un asemenea fisier.
- Inseamna ca sistemul s-a instalat cu erori, chiar daca nu ti-a semnalizat.
Ai 2 posibilitati:
1. Desarca Free Registry Cleaner si fa o scanare:
http://www.amltools.com/
2. Daca face la fel, il poti repara. Dureaza aproape la fel de mult ca si instalatul dar nu pierzi ce este instalat.
Bagi CD, autorun-ul CD-ului pleaca si alegi install, Repair.
(prin reparatie, se vor copia inca o data fisierele de sistem)
-Daca nici asa nu dispare eroarea, reinstalezi sistemul.
------
Du-te in BIOS si vezi daca are si optiunea de bootare dupa stick.
(normal poti alege intre CD\DVD si HDD). Iti spun asta ca ar fi mai bine sa-ti faci un stick bootabil cu windows-ul ).