| Personna a întrebat:

Vineri voi sustine proba practica pentru Cisco CCNA 1 si vreau sa ma ajute cineva la un subiect: Pe baza unei adrese IP date, cum: stabilesc clasa adresei, NA(networking address), BA(broadcast address), SM(subinet mask), numar host si numar subretea.
Astept raspunsuri, MULTUMESC!

1 răspuns:
| aalexei a răspuns:

Pe baza unei IP adrese poti afla doar clasa.
Pentru a calcula networking address, broadcast address, hosts, subinets ai nevoie sa stii subinet mask.

http://www.subnet-calculator.com/

Daca totusi ai aflat cum, anunta-ma te rog si pe mine, eu tot sunt interesat.