| Petrisor_Mihai_Mangu_2002 a întrebat:

Salut, voiam sa fac un upgrade la rami, sa-i fac dual. Dar nu nedumerit de ceva, am pcul de vreun an si ceva cu ramii astia de 3200mhz, iar cu cpu-z si cu orice alt program de genul nu stiu cum functioneaza, adica nu ti arata cat ai in total, iar in msiafterbuner imi urca maxim pana la 2000mhz. Iar acum vreau sa i fac dual, si m-a tot pus pe ganduri chestia asa cu mhz, sa fie de fapt alt ram desi nu are cum, dar ziceam doar asa ca idee
Poza: https://imgur.com/a/j6CMGBh

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ramii tai stau la 2900mhz, activeaza un profil xmp sa iti mearga la 3200.

Daca vrei dual channel mai iei 8gh 3200mhz CL16

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra in bios si vezi daca sunt pusi la maxim

| UnderVoltage a răspuns:

Ramul este obligat sa functioneze la specificatiile celei mai slabe placute.
Nu conteza daca una este mai performanta si alta mai slaba cea mai performanta va trebui sa foloseasca frecventa celei mai putin performanta.