| Gabiwio489235b a întrebat:

Voiam sa va intreb vreau, sa merg pe domeniul it, sunt la facultate specific domeniului, mai merita sa inveti pentru a un deveni web developer(full stack)? Ma refer pentru viitor, deoarece vad ca se pot crea site-uri gratis si altele. Pe viitor in urmaritorii 10 ani credeti ca o sa mai fie cautat acest post? As dori raspunsuri concrete si explicatii daca se poate, multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

0. Nu e prea mare lucru de invatat.

HTML si CSS inveti in cateva zile. Mai dificil e sa faci CSS-ul sa faca ce ai tu in minte.
PHP e usor in comparatie cu C/C++ si il inveti destul de repede daca stii deja algoritmica din C.
JavaScript e putin mai complicat dar pentru marea majoritate a lucrurilor nu trebuie sa stii mare lucru. Majoritatea proiectelor se rezuma la selectarea si modificarea unor valori HTML/CSS. Acum depinde si de proiect si cat de mult vrei sa faci client-side si server-side.
MySQLi e destul de logic si simplu.

In doua saptamani maxim trei cred ca reusesti sa te descurci destul de bine cu astea, suficient de bine sa incepi sa faci un proiect. Acum nu te astepta ca o sa le sti pe toate, noroc cu Google si Stack Overflow.
Acum, normal, sa inveti bazele e lucru usor, sa devi specialist e mai greu.

1. Se pot creea chestii "gratis", dar cine crezi ca a proiectat acele chestii "gratis" pe wordpress sau pe wix? Si te asigura ca ala care a facut chestiile alea "gratis" nu le-a facut pe degeaba.

2. Pentru un site mai complicate (e-comerce, social media, etc. ) o simpla tema de wordpress nu e suficient. Uneori lucrurile trebuie facute manual.

3. De cautat o sa fie cautat, tot mai multe afaceri si site-uri se deschid online.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Normal ca o sa fie, o firma decenta isi face un site profi, nu un rebut in winx sau wordpress.

| flixbuster a răspuns:

Sunt alte job-uri mai "hot" in IT decat web dev:

https://careerkarma.com/blog/best-tech-jobs

Mai cauta si alte articole asemanatoare, nu te limita la o singura sursa.