| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, vrea sa achizitionez un i5 6600k ce cooler mi-ati recomanda pentru pc sa nu depasesca 150 de lei de preferat sa fie intre 80-120 de lei? Pana la ce frecventa merge overclockat stabil?

178 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Vezi care este inaltimea maxima suportata de carcasa pentru cooler.

6600k il duci in 5 Ghz - 5.5 GhZ daca ai un cooler bun si airflow decent in carcasa.

Daca te pasioneaza overclock-ul mai pune 30 lei si ia-ti zalmanul asta

http://www.pcgarage.ro/coolere/zalman/cnps11x-performa

| bogdan12321132231 explică (pentru Intruder19):

Si ce carcasa mi ai recomanda

| KodrutZ a răspuns:

E primul tau OC de pui astfel de intrebari, nu? Inainte sa ajungem la racire, ia zi ce placa de baza, carcasa si sursa ai in vedere. Dupa aia mai discutam.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Am in vedere o sursa de 600w 700 o placa de baza asrock ddr4 425de lei.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ce placa de baza mi ai recomanda pentru oc

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Ceva cu chipset Z170. Orice altceva e pipi de ciine, daca vrei OC serios. Uite si de ce, sa nu zici tu sau altul ca vorbesc ca sa ma dau rotund - https://en.wikipedia.org/wiki/LGA_1151 Sursa poate sa aiba si 1000W, ideea e sa aiba randament ca lumea si protectii. Daca nu iei eu stiu ce super-placa video, faci treaba si cu una de 500-550W da' BUNA.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Gtx 970 vreau sa iau

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si daca ii fac oc voi simti vreo diferenta de performanta cand e vb de un 6600k?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

In ce sens? Pe Z170 poti sa ii faci overclock serios, pe celelalte ii dai vreo 50 MHz in plus, ca mai mult nu te lasa placa.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Sa zicem 600 700mhz overclock, daca ii fac se va simti diferenta de performanta? va tine mai putin?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Diferenta, desigur. "Va tine" mai putin, probabil. Vreo 18 ani in loc de 20+ (fizic vorbind, ca moral o sa fie uzat mult mai repede, desigur). Ce o sa fie mai afectat de OC o sa fie placa de baza - daca are condensatorii aiurea, o sa crape mai repede.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Diferenta de performanta e, eu ma refer daca eu voi simti diferenta asta ca el merge la 3.9 sau la 4.5 OC? in jocuri, in aplicatii la momentul actual.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nu prea, poate doar in benchmarkuri. Nu ca ar conta daca ai 85 fps in loc de 82...

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Ia spune-mi tu mie joc care cere peste 4 ghz...

Daca ai o placa video buna il duci la 3 ghz cu 6 mb cache si 2.5 la 8 mb cache procesor.

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Nici un joc dar probabil ca daca o sa las jocul in bara si intru pe browser posibil sa se miste mai greu, o sa ma vad la momentul ala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Daca ai procesor cu cache mic se misca greu...nu doar frecventa conteaza

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Si i7 are 8mb

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Sin xeon are 32 mb...

iti vinzi casa si il iei pe xeon ca vad ca ai niste pretentii extraterestre

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Sursa asta este buna asta pentru overlclock pentru acest procesor cu un gtx970? http://www.pcgarage.ro/surse/inter-tech/combat-power-plus-750w/

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Ala e de server nu sunt de gaming

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Lasa ca duce si jocuri.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Legat de ssd, trebuie sa scot cache ul de pe el asa am auzit ca altfel se strica? Cum fac asta?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nu neaparat. Sint destule programe care fac optimizarea pentru SSD sau tutoriale. Parca eu am scos cu softul de la SanDisk, nu mai stiu. Sau in ala am vazut confirmarea ca era disabled, il scosesem manual inca de la inceput. Am SSD din 2012, nu mai stiu exact. Mi-am facut atunci setarile, si sanatate. Chit ca SSD-ul de atunci l-am inlocuit in garantie si am facut si upgrade la W10 intre timp, de setari nu m-am mai atins.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Salut, am ajuns la partea in care trebuie sa aleg hardisk-ul, are rost sa iau un hybrid in loc de hardisk normal daca am ssd? Si la ala trebuie oprit cache-ul?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Ia un hard normal cu macar 3 ani garantie. Toshiba sint galagioase dar se misca foarte bine. Western... cum ai noroc. Am luat WD cu 5 ani garantie si a crapat in citeva ore.
P.S. De la garaj? Nu uita de cuponul meu de reducere! 92WQ7UMX

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ok,mersi o sa iau segeate.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Se mai gaseste vreun Seagate cu 3 ani garantie? In fine, intrucit nu te-ai miscat sa iei sistemul inca, uite ce am pus la punct cu cele mai bune oferte actuale pentru un alt utilizator TPU in bugetul de ~3200 - poate te inspiri - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1397283/

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Intre hyperx 8gb ddr3 1866mhz cl9 si hyperx ddr4 2133mhz cl13 care e mai bun?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Mai bun e ala care e mai mult. Diferenta de performanta intre DDR3 si DDR4 asupra sistemului per total e sub 5% indiferent de scenariu, iar uneori se intimpla sa cistige DDR3-ul chiar. In principiu, mergi pe solutia procesor+pb+memorie care e mai ieftina daca nu ai buget nelimitat. Daca bugetul e mai generos, mergi pe 4 ca e mai rece si teoretic poti sa o forjezi mai mult, chiar daca ce ziceam mai sus ramine valabil.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si in mod normal n ar trebui sa castige ddr4 ca are frecventa mai mare, ar fi o idee sa iau ddr3 la freceventa 1866 cl cat mai mic pentru ca ddr4 are cl mare si sa cresc frecventa ramului la 2133 2400mhz, legat de procesor daca el suporta, procesor daca el suporta official maxim 2133 va merge cu ram de 2400?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nu ar trebui sa cistige, fiindca are latenta mult mai mare. Procesorul daca duce 2133, 2133 o sa mearga ala de 2400. Mai depinde si de chipset.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Pai asa si ddr2 ul are latenta. 3 4 si frecventa 500mhz. Eu ma gandesc sa aiba frecventa cat mai mare si, latenta cat mai mica latenta pe al2 lea plan de idei. Si daca procesorul nu duce frecventa care o am eu la ram se va face ecrqnul ca e instabil si va trebuii sa setez o valoare mai mica din placa de baza?

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Varamiu care a facut cv in it imi spune ca 8gb ddr3 2133mhz e mai bun ca 16gb ddr3 1333 sau 1600, .nu stiu in ce, masura e adevarat in ce sustine el.

| KodrutZ a răspuns:

Lasa breh glumele cu sursa aia... mai bine zi ce componente vrei sa iti iei si care e bugetul total.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

I5 6600k Asus gtx 970 strix 8gb ddr4 dual chanel+ monitor 4500-4700 lei

| KodrutZ a răspuns:

Mdah, mai stringe sau mai asteapta. Ai SSD sau vrei sa chinui bunatate de procesor cu 8 gb de DDR4 si un hard din 1900 toamna, si dupa aia sa ne intrebi de ce comuta greu intre aplicatii. Daca vrei sa fii baiet serios si sa lasi mofturile cu OC-ul si mai ales daca ai deja 8 gigi de DDR3 in sistem, sfatul meu e sa mergi frumos pe un i5 cu multiplicator blocat, placa de baza cu B150 la care pui ramul de acuma, alaturi de GTX 970 si o sursa BUNA de 450 (un 80+ Gold macar, daca nu Platinum). Revin mai tirziu cu un wishlist, astept sa aflu ce ram ai si ce hard/ssd mai intii.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Iar apropos de Strix, e un mare cacao. http://www.pcgarage.ro/compara/933319,933561,950163,950173,1027331

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

O sa pun si ssd de 120 gb pentru windows, probabil ca nu o sa intre in el prea multe aplicati precum jocuri, dar e bine si de drivere sa ai ssd

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

De unde zici ca esti? Monitor am un GW2255 care inca are tzipla pe el si extensie de garantie de la 3 la 5 ani. Acum mi se pare jalnica oferta, m-am tot uitat dupa un monitor decent si pina in ~1000 RON nu prea ai ce alege daca vrei sa te mai si joci. Daca ai un LCD decent de 19 inch, mai bine il pastrezi pe ala. In alta ordine de idei, uite aici sistem bazat, fara pretentii de OC, dar cu un GTX 970 de top, sursa de milioane cu 5 ani garantie, randament ridicat si amperaj sanatos pe linia de 12, 16 giga DDR4, carcasa frumusica si spatioasa, cu ventilatoare incluse din belsug. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1375153/

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ar fi o idee

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Mai bine il iau pe cel deblocat pentru 100 de lei are frecventa stock mai mare si la performante este un pic mai bun.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Si are TDP de 91W, deci consuma mai mult, streseaza mai mult placa de baza si genereaza mai multa caldura. Te-ai uitat macar la niste benchmarkuri? Configuratia de mai sus, in full HD, la maxim, iti scoate peste 60 fps cam in orice titlu scos pina acum (de multe ori peste 100 fps, 60 am dat-o ca valoare orientativa ca oricum daca ai de pe la 45 in sus nu sesisezi nici un frame drop). Ala deblocat il iei daca ii iei o placa de baza pe masura, cum ziceam. Si, sincer, nu merita deranjul. Si pe mine ma bate gindul la Skylake, si o sa fie cel mai probabil un i5 6500, placa de baza cu DDR3 care imi va permite sa pastrez ramul actual, si... cam atit, ca in rest pastrez componentele actuale. Varianta generoasa de upgrade pe care o am in vedere e i7 6700, 16 gb ddr4, si o placa de baza pe la 600 RON cu Z170. Am facut OC ani intregi, pe vreo 3-4 platforme diferite, dar acum chiar nu ii vad sensul.
P.S. Daca pastrezi monitorul actual, o sa zboare orice joc posibil. Uite, ca idee, eu am jucat FC 4 pe 1280X1024 cu detaliile Very High fluent de parca jucam Doom 3 (i3 2120, 8 GB DDR3, GTX 750 Ti), insa cind mi-a crapat monitorul ala si am luat rahatul asta full HD, de-abia mergea ok pe Medium. Asta ca sa iti faci idee cit de important e sa ai monitorul la o rezolutie mai decenta. Daca iti place sa fie lat ca la cinema, ia frumos un 1600X900 si o sa rupi stilul in orice joc cel putin 3 ani de acum incolo.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si daca ii fac OC timp indelungat pot sa am o surpriza sa zicem peste 2ani sa se arda din cauza oc nu din cauza ca a fost el defect din fabrica?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Procesorul NU se arde. E practic imposibil sa il arzi, chiar daca ii crapa coolerul. Sintem in 2015, ce draq. Sa lasam timpeniile de mituri cu procesoare arse. Se arde daca il iei si il arunci in foc, doar asa. Buba e ca risti sa iti prajesti placa de baza, ca se duc naibii condensatorii de pe VRM. De aia zic ca nu are sens sa iei K, fiindca automat ai nevoie de o placa de baza care costa cel putin dublu fata de ce am bagat eu in wishlistul ala ca sa stai cit de cit chill. A, si un cooler mai turbat, ca in functie de cit de tare il forjezi, TDP-ul ala de 91 sare binisor de 110-120...

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si legat de amd-urile alea fx 8350 sau 9570 care au tdi 120w sau asa ceva sunt si mai mari tampeni? si sunt mai slabe decat Intel.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Sint slabe ca raport performanta-per-watt. Daca scoatem partea asta din context, cu o placa de baza cu VRM A DRAQ DE BUN si racit corespunzator, fac treaba. Smecheria e ca un FX-8350 e binisor mai slab ca un i5 6600 fara K in jocuri. Depinde cit de fanatic AMD esti. Si eu sint fan AMD, am folosit AMD-uri din 1997 pina in 2012, inca am un laptop cu AMD din 2009 pe care am pus W10 si se misca acceptabil (procesorul e un Turion RM75, are 4GB de memorie, video dedicata Radeon HD 4570, pentru filme/net isi face treaba cu brio, plus ca l-a mai frecat si nevasta vreo citeva luni vara asta cu World of Warcraft), dar momentan nu consider revenirea la AMD pe desktop sub nici o forma.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Ah, in alta ordine de idei, ca sa prinzi oferta cu SSD-ul bonus trebuie' sa comanzi pina miine la 23:59, daca nu ma insel.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Deocamdata ma strang bani am in jur de 3500 de lei buget, fan amd nu sunt ca au optimizari proaste nu am avut niciodata un amd, eu am acum folosesc un laptop cu un i5 2450m sandy bridge si duce destul de bine, placa video e slaba nVIDIA gt 520mx.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Referitor la amd-urile astea nu se uzeaza ff tare condensatori pentru ca are tdi mare?

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Un i5 6600k cat de tare l-ai overcloka nu cred ca poate sa ajung la tdi-ul unui amd fx 8350 sau altu stock.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

TDP breh, TDP. Nu discutam de turbo diesel pe injectie, ci de puterea termica a designului, ca sa traduc liber.Compari mere cu pere, SKylake e construit pe 14 nm si FX-8350-ul pe 32. E cu doua generatii in urma FX-ul, practic.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Unele optimizari sint extrem de bine facute la AMD, nu mai crede toate timpeniile. Buba e la chipseturi, acolo au avut de obicei probleme. Pai zi de 3500, atunci. Vrei sa iti ingramadesc un GTX 970 si un i5 6500 in bugetul asta? Cam greu de facut, dar nu imposibil. Cu DDR3 iesim mai ieftin si diferenta de performanta fata de DDR4 e ca si inexistenta (sub 2%, uneori cistiga DDR3-ul datorita latentei mai reduse, chiar). Si prinzi si oferta cu SSD-ul, ca e pacat sa o ratezi.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Pai si spre exemplu dc o nVIDIA gtx 970 este app egala fata de un r9 390 care cand te uiti ca are 8gb si 512biti zici ca rupe in2 970-ul si totusi nu il rupe si cei mai multi prefera gtx970 pentru consum mic 140w fata de 290w.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Am rezolvat. Incredibil, dar m-am incadrat fara mari sacrificii la performanta. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1375353/
P.S. Crede-ma ca nu o sa ai probleme. Eu cu i3-ul ala din 2012 si 750 Ti, chiar daca in full HD, joc fara probleme chestii noi macar pe medium. War Thunder merge parfum in ~60 fps cu VSync, mai scade pe la 30-40 foarte rar, in functie de harta, iar asta cu detaliile aproape la maxim. Armored Warfare, cu engine de Crysis 3, se misca super ok cu detaliile pe la high pe undeva, inclusiv ceva FSAA si AF. World of Tanks cu tot la maxim, 40-50 fps. World of Warships - 50-70 fps, tot la maxim.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nu te uiti la gigi si biti NICIODATA. E vorba si de arhitectura, de optimizari, povesti gen MANTLE/CUDA, etc.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si 970 ul dc e limitate la 3, 5vram si nu la 4096?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

NU e limitat, e cu totul alta poveste. http://wccftech.com/nvidia-geforce-gtx-970-memory-issue-fully-explained/
De la 3.5 la 4 e un segment accesat diferit care iti pocneste una peste bot cind chiar are nevoie de memoria aia... Nimic nu te opreste sa sari in barca AMD. Uite, cam la aceiasi bani poti sa te alegi cu asa ceva - http://www.pcgarage.ro/......5-512-bit/
De citit
http://www.overclock.net/t/1565555/r9-390-vs-gtx-970-the-final-conclusion

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Bine de stiu eu eram indecis intre 970 si r9 390

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si ar fi o solutie mai buna r9 390 decat gtx 970

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

In cazul de fata, avind in vedere preturile si problema 970-ului, mai ales ca AMD-ul are 8 GB de memorie, as merge pe R9 390. Nu uita sa te misti azi si sa comanzi ca sa nu pierzi SSD-ul. Adaugi in cos alea din wishlistul dat de mine mai devreme, schimbi placa video, si nu uiti sa aplici codul la checkout ca sa primesti oleaca de reducere suplimentara (vreo 30-40 RON cred, dar ii primesti, nu ii dai...).

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ms de sfat legat de procesor varianta fara k ca si performante e egala cu cea cu k excluzand oc ul? Banuiesc ca daca are 91 w si frecventa stock mai mare e un pic mai bun? Daca e nevoie ii pun i7 6700?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Stai breh calm, e acelasi procesor cu frecventa stock mai mare. Ti-am zis, diferenta in jocuri e marginala. Ti-am dat si linkuri sa vezi ca nu vorbesc dupa pareri de la coltul blocului gen TabFury si altii. Ia i5 6500 si R9 390, te incadrezi in buget si nu o sa ai probleme gen vai nu merge nu-stiu-ce-joc.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ok

| bogdan12321132231 explică:

M-am lamurit, si ce memorie mi-ai recomanda in placute de cate 4gb, ca se miste si sa se incarce mai repede ramul cand deschid ceva mai baban?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Cit ram? Diferenta intre cel mai lent si cel mai rapid ram o sa o vezi doar in benchmarkuri, daca totul functioneaza ok. Vrei sa se incarce repede, musai SSD sau macar hibrid. Ia cea mai ieftina memorie cu garantia pe viata, kit de 2X4 daca vrei doar 8 gb, si cu asta basta. Pina la urma ce sistem iti faci si de unde? Si mai ales, CIND? Nu de alta, dar iti recomand degeaba daca iei la Craciun.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

12gb consider.ca sunt arhisuficient, vreau sa l achizitionez in urmatoarele 2 3luni eu ma interesez pentru ca no sa pot atunci pe loc sa ma interesez, buget o s-a cam 5000 de lei ma gandesc la un i7 6700 pentru ca e sensibil mai bun chiar si decat un i5 6600, m am hotarat sa merg pe zotac amp extrem core edition varianta de top a gtx970, n am sa aleg.390 din cauza tdpului, procesor mai vechi, ca in full hd 4gb sunt suficienti, placa de baza Asus b150 ddr3, am decis sa iau hybrid de 1tb din cauza ca ssd ul se buseste usor si spatiul e redus, no sa pot instala aplicatii pe ssd decat os, diferenta. mica intre ssd si hybrid, iar daca am apps instalate pe un hdd n am facut.nik sicand copiez o sa copiez.pe hard nu ssd si avantajele depierd.doar la butare si comunicare aplicati, ram 3x4 hyperx ddr3 1866mhz, sursa brinze 650w 300lei, completari?

| bogdan12321132231 explică (pentru bogdan12321132231):

Imi cer scuze ca mai scriucu greseli sunt de pe telefon.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

3 rami, papa dual channel. In 5000 faci sistem ca lumea pe DDR4. 390-ul nu maninca dublu fata de 970, asa ca e nefondata teama. Placa de baza Asus low-end - rahat. 970... problema cu ultimii 500 MB de memorie video. Hibrid de 1 TB zici ca ar fi spatios? Damn, am avut primul hard de 1 TB prin 2009 si inca de atunci mi se parea putin. SSD 120 + hard = love, si e mai bine ca un hibrid de pe care o sa citeasca/scrie toate aplicatiile de-alandala. Ca o paranteza, am W10 Pro si ceva programe instalate pe el, imi ocupa cam 45 GB. Steamul instalat pe hard, pe prima partitie, se misca foarte ok. Oricum, noi discutam povesti aici, in 3 luni se pot intimpla multe.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Da, daca pun una de 8 si una de 4 e bine? Sau trebuie 2 de 8? Am vazut in benchmarkuri ca 970 ul s-ar descurca un pic mai bine ca 390 in, 1400p nu stiu ce sa cred.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Tu pe ssd bagi doar os si drivere sau si celelalte programe,. legat de Asus am vazut ca mlt lume are parere buna de acest brand.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Doua identice. 1400P cred ca e un pic cam mult pentru ambele daca vrei detalii la maxim. 1080p cel mai bine la configuratia asta.
Pe SSD bag OS, drivere, utilitare si programe folosite frecvent, mai putin jocurile, in principiu.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si desktopul download si documente le ai mutate pe partitia d? Legat de un laptop Samsung care il am are i5 2450m 6gb dd3 1333mhz nVIDIA gt 520mx hdd 1tb 5400rpm e mai vechi are 3ani. Am w10. Pro x64pe el si am luat un program de defragmentare si optimizare, l am defragmentat si optimizat mi a mutat fisierele de boot pe, parteaai rapida a hdd ului, am dat la msconfig boot 4threads, am bifat no guid. Si am obtinut un boot de 25 secunde maxim fata de 1minut inainte si cand dau restart tot 1minut imi, ia, iar cand dau shut down si dupa pornesc 25 sec. Poate sa efecteze acel boot hdd ul sau placa de baza tinand cont ca e un hard din 1900 toamna cu 5400rpm? Stiu ca ssd ul e mult mai rapid de 20sec cam 7 sec.

| bogdan12321132231 explică:

Imi spusese un coleg ca daca umblu la timpu de bootare ia foc laptopu ori eu n am facut asa ceva. Legat de 390 si 970 pe un site imi spune ca 390 are 114 % pe watch dogs iar de edotia aia 122% ceea ce ar insemna ca 970 e mai bun cu 7 8 % fata de 390 e adevarat?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nu inseamna nimic, inseamna ca e mai rapid intr-un anume joc, in anume conditii. Benchuri ca lumea la zi ai la TOmshardware, acolo centralizeaza foarte bine ce si cum.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si mai buna e 390? Eu m am gandit din cauza ca am gasit un magazin forit unde sunt mai ieftine preturile ies cam cu 300 de lei fata de garage per total si nu au 390 in stoc au doar 390x care m a depaseste la buget e 2000 de lei, ca si per total e mai buna g1 gaming 390 fata de zotac amp extrem core edition care o varianta de top gtx 970?

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Uite un wishlist, sa-mi spui daca e ok.http://www.forit.ro/vizualizare-wishlist/497/

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Hai breh, lasa bancurile. Azi nu imi plac bancurile nici bune nici rele, ca ma supara o masea. i5 6600+16 GB DDR4+GTX 970, componente de calitate iesi tot pe acolo ca pret, insa cu garantii mai lungi si scule ca lumea, nu petarde de-alde Intertech, lol. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1375153/

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Si forit de cind sint pe piata si mai ales pe ce filiera aduc produsele? Asa si eu mi-am luat scule de la unii care au dat faliment si dupa cind am avut probleme cu garantia sa vezi bataie de cap, munca de detectiv ca sa gasesc importatorul, si platit transportul in ambele sensuri pentru garantie...

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Legat de memorie are 2400mhz va merge pe placa d baza care suporta 2133mhz ma refer la acea frecventa, legat de r 9 390 ar fi mai bun?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Da, merge la frecventa mai mica si latenta de asemenea mai mica. Legat de R9 390, stai sa vedem ce mai apare pina iei tu si cum evolueaza preturile.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ok, vom vedea, are cum sa mearga ramul la aceeasi frecventa si latenta ca degeaba dau 650 de lei pe ram daca nu merge cat poate ramul.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Am revenit cu un alt wishlist http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1402388/ sper la varianta mai generoasa cu i7 6700 sa mi iau cand va fi, daca nu i5 6600. Nu cred ca ar apararea cv nou pana atunci decat preturile daca ar scadea ar fi bine.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Hai breh, lasa glumele. Serios. Daca tot iti faci wl, atunci macar citeste descrierile la ce adaugi. Ai cooler cu pasta MX-4 preaplicata si tu bagi inca un tub in wl? DVD writer pentru ca... de ce oare? Gasesti pe toate drumurile SH-uri ca si noi la doi lei. i7 6700 cu un singur batz de DDR3 pentru ca... mdah, tu stii de ce. Doua petarde de venturi de carcasa ca sa fie galagie. Cine zice ca alea sint silentioase e complet surd. Hard de doar 1 TB.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Cum unu e dual chanel 2x8gb.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Mdah, ia kit. Exista o sansa, foarte mica ce e drept, ca daca iei doua alandala sa nu mearga cum ar trebui in dc.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ce s-a intamplat de numai e in stock r9 390? Am vazut la mai multe magazine ca sunt din ce in ce mai putine.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Probabil ca inca mai sint tantalai care viseaza la bani facuti farmind bitcoin...

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Legat de ram eu daca am 16gb dual ddr3 1866 si i5 skylake care poate sa lucreze official 2133mhz si eu dau oc la ram din placa de baza la 2600mhz, imi va rula procesorul la frecventa aia, suporta ramul frecventa mai mare decat e el? Asta ma refer in cazul unei placi z170.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Mai citeste panarama de mai sus de 5 ori si vezi daca intelegi ceva. Ramul e ca procesoarele, doar ca nu e blocat - aceleasi cipuri sint testate si primesc rating de viteza/latenta in functie de stabilitate dar si in functie de cerere uneori. Daca ai DDR4 (nu 3!) la 1866, ala o sa mearga bine-mersi si la 1600, si la 2133 sau poate chiar 2400 - mai mult. In cazul frecventei mai mici, vei putea folosi si voltaje si latente mai mici, iar in cazul doi, va trebui sa maresti voltajul pentru a fi stabile. Depinde, de la 1866 la 2133 e posibil sa nu ai nevoie de crescut voltajul, doar latentele probabil. Asta e treaba care mai mult se testeaza practic, nu se discuta teoretic. Uneori aceeasi placa de baza poate sa se comporte diferit cu memoria de la un update de bios la altul.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Pai si intre 16gb ddr3 1866 cl 9 si ddr4 2133mhz cl14 care e mai bun?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Ah, da, DDR3 1866, corect. Mai bun e ala care e mai mult. laughing
Diferenta intre ele ca performanta, per total, e sub 2%.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

M am lamurit, Legat de gtx 970 intre jetstream si amp extreme core edition 4gb care dintreele e mai buna, banuiesc ca zotac amp ca are memory speed 7200 fata de 7000 si banda de latime 230 fata de 224 si tdp 175w mai mare? Ce parere ai?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nici una, ti-am zis de ce nu 970. Mai buna e aia care are garantia mai lunga, ca oricum poti sa ii faci overclock.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ok, si eu daca fac configuratia la pc garage cu serviciu de asamblare o sa am garantie pe piese sau o sa mi puna un sigiliu la carcasa si garantie 2ani?

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Conteaza asa mult core clock, eu pe laptop pe gt 520mx am core clock 900 si cand ii fac oc la 1100 nu se observa diferenta tot are frizuri nenorocite in gta v cand merge ma lovesc de o masina scade fps pe la22 si se creeaza ditamai lagu.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

LOl, o sa iti trimita cosmelia asamblata plus gasca de cutii si ambalaje goale, garantia pe componente. Dar e mai distractiv sa le montezi tu. Lasa laptopurile, pe laptop nu joci jocuri, punct. Core clock-ul conteaza, dar oricum astea de la nVIDIA ultimele cu clock dinamic. Inca de pe la seria 600, daca nu ma insel. De multe ori te vei juca cu GPU-ul la 40-50% din frecventa maxima, fiindca nu va avea nevoie de mai mult.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Legat de produsele Asus de ce ai tu impresia ca sunt proaste, alti au impresie buna?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nu am impresia, stiu ce vorbesc. Altii aia care au impresie buna sint ca imbecilii orbi care dau ratinguri bune porcariei de monitor pe care mi-am luat-o din cauza ratingului ca sa imi dau palme dupa aia. Placile de baza Asus low-end - dezastru. Laptopurile, in special alea low-end - catastrofe, cu unele exceptii, desigur. Unitatile optice - muci (am schimbat vreo 3 DVD writere, nu vorbesc din auzite). Placile video - de la agonie la extaz, multe modele bune in proportie de 90% si cu cate o eroare fatala de design exact unde nu ar trebui (placi cu racire ireprosabila pe GPU si memorii, dar cu VRM-ul lasat de-aiurea fara nici un ventilator ca sa ajunga la 120 de grade). Si ar mai fi destule...

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

La sursa mie ca o sa ma incurc cu conectorii aceea daca ar fi sa fac asamblare.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si varianta msi ar fi ok in privinta racire, cum sunt alea de la Asushttp://www.cel.ro/......-256bit-l/

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nu ai ce sa incurci. Plus ca ai manuale la toate alea si tone de tutoriale pe YT. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Cauti teste si vezi care e cel mai bine racita si care se descurca mai bine cu oc-ul. Stiu ca astea de la MSI erau racite bine, plus ca au soft de monitorizare/oc foarte misto. Da' parca stabilisem ca 970-ul nu e ok... in alta ordine de idei, aveau reduceri sanatoase la Altex azi. Ca BF, ceva.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

OK, am mai auzit pe uni de comentau pe garage de Asus strix gtx 970 directcu ca are o racire slaba fata de alte editii si ajunge la 95 de grade in furmark.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ar avea sa mi se intampine vreo dificultate in montare ( ca nu se potriveste placa de baza in carcasa) sau chesti din astea? Dupa montare pana sa instalez windowsul trebuie piesele setate in placa de baza (Bios) cum ar fi procesorul ramul placa video?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Lasa, una e sa se incalzeasca in benchmarkuri, si alta sa ajunga VRM-ul la 120 de grade pe frecvente stock cind te joci ceva si sa intre monitorul in standby cum imi facea mie X1950 Pro-ul. Frumusetea asta, mai exact - http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814121031 - daca te uiti un pic o sa vezi ca in capat unde e VRM-ul are din parti racire. Nici macar un radiator amarit.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

LEgat de placile gigabytes cu windforce x3 cum ar fi gtx 970 g1 gaming ce parere ai? cei de la garage zic ca e ff buna racirea fata de Asus/msi?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Lasa parieristii aia, vezi teste pe la Tomshardware si alte site-uri din afara, cind iau aia si testeaza 7-8-10 placi pe acelasi sistem, in aceleasi conditii, e una, si alta e cind isi dau cu parerea care mai de care, fiecare cu carcasa lui, cu temperatura ambianta samd. Pina la urma daca are 3 ani garantie si nu face nazuri la un pic de oc, toate bune. Eu la 750 Ti am setat manual ventilatorul la 40% ca mai putin nu se poate si asa sta pina o sa crape. Nu o aud in mod deosebit, de vreo 60-65 de grade nu prea trece, deci toate bune si frumoase. Windforce-ul e eficient dar ai nevoie de carcasa mare si face tambalau. Plus citiva W consumati in plus fara mare rost.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Legat de sursa am auzit ca pentru gtx 970 trebuie sa aiba la rail minim 28A, am vazut ca are mai multi conectori 12v+ unu de 30A altu de 24A, am cum sa nimar pe ala de 24 cand conectez la placa video si sa nu mearga? Sau sa se arda sursa. Daca se arde sursa se prajesc toate componentele? Uni imi spun ca se arde tot sistemul alti zic ca nu are cum pentru nu are dc numai merge sursa.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Povesti... Sursa are protectie, ca de aia nu iti iei Deluxe. In cel mai rau caz, se inchide sistemul.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Lol, la eMAG cea mai vanduta sursa e inteltechlaughing

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ma gandesc sa iau componenetele din mai multe parti, cum ar fi la eMAG e problema ca ramu e cu 1milion mai scump ca la pc garage acelasi tip, iar placa video e mai scumpa la pc garage cu 100, iar coolere nu au pentru 1151 la eMAG.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Ha, ha. Fa-ti breh temele. 1151/1150/775, etc... se potrivesc toate. Eu am pe 1150 coolerul pe care il cumparasem in 2009 pentru AMD pe AM2. Avea adaptor pentru Intel, 775 pe atunci. Merge bine-mersi pe 1150, o sa mearga si pe 1151... ca ventilatorul ala japonez oricum o sa moara dupa ce mor eu. Si nu am nici o boala incurabila, ma simt foarte bine, sint donator de sange, ai prins ideea. happy
Daca vrei ieftin dintr-un singur loc, atunci arunca cu ochiul si la Vexio si MediaDot. Ambele sint magazine mai mici, dar foarte serioase. Am avut treburi cu ambele, la MD am avut si de rezolvat o garantie cu WD-ul ala de imi crapase dupa citeva ore, toate bune si frumoase. Profi oamenii.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Asa si pe YT cele mai vizualizate clipuri cu romani/romance sint cu de-alde Inna si alte tirf...artiste. De obicei produsele cele mai vindute de pe site-urile de IT sint alea pe care trebuie' sa le eviti. Cred ca garaju' nu a vindut nici o sursa ca a mea inca, desi procesoare high-end vind binisor.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Daca ar fi sa fac oc la un procesor sau o placa video cam care ar fi limita de temperatura in full load din care sa ma opresc de oc? Ma gandesc si la varianta unui i7 4790k tinand cont ca e egal ca un i7 6700k poate mici dif de performanta iar o placa de baza z97 e 350 400 de lei fata de z170 550 600.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Pai erai la i5, acum ai ajuns la i7? Clar, tu nu iti cumperi nimic in viitorul previzibil... sau iei un rahat de-ala gata asamblat din Carefour.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Cum asa? Nu eram la i7 6700? O data eram la i5 6600k. Daca iau un dala gata facut, il iau ca sa l arunc pe fereastra. Dar sunt mai nehotarat ca am mai multe variante.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

In alta ordine de idei ar fi si un i5 4690k care e peste 6500 aproape cat un 6600k, doar ca economisesc 400 de lei fata de un 6600k.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Ete nah, uita-te intii in portofel si dupa aia vezi. Daca nu faci randari/proiectare, nu are sens sa iei i7 ca sa te joci, mai ales daca iei unul deblocat. Mie de exemplu imi cam face cu ochiul i7 6700 simplu ca are TDP-ul cit i3-ul pe care il am acum, si pe ala chiar o sa il tin 5 ani pe putin daca e. Bine, si eu sint in dubii ca tine si in special avind in vedere ca am (foarte multe) alte cheltuieli, upgrade-ul e undeva prin coada. E suficient sa stiu ca, in caz de imi crapa placa de baza (slabe sanse), am pus deoparte un leu ca sa fac upgrade fortat. happy

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Cam asa e, un prieten acu 2 3ani si a pus i7 4770k si gtx 660 si acu jocurile nu prea ii merg cu setari maxime si regreta cand putea sa si p una un i5 si amd 7970 ca nu avea bani si de placa aia.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Pai da, dar poate sa schimbe placa linistit si sa ia alta, iar restul sa pastreze fara probleme.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si diferentele astea care nu se simt intre i5 si i7 in jocuri, crezi ca peste 3 4ani se vor simtii? Ca eu daca imi pun i7 6700 o sa tin calculatorul minim 5ani fara sa schimb nimic, doar pe ici pe colo. Intre i7 4790k si i7 6700 e mai performanta 4790k? Asa am auzit, dar ma gandesc ca 4790k e socket mai vechi si daca o sa vreau sa fac upgrade la ddr4 n-o sa mai pot.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nope, peste 3-4 ani o sa iei un i5 nou care va fi similar ca performanta cu i7-le pe care l-ai lua acum. Nu exista sa tii minim 5 ani fara sa schimbi nimic. Ia PS4 daca vrei asta. Uite, PS3 e pe piata de aproape 10 ani si inca se scot jocuri NOI pentru el. Ia tu cel mai tzeava calculator din 2005 si vezi ce Zuma Deluxe mai joci cind discutam de titluri noi.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Pai si in loc sa dau acu 12milioane pe i5 skylake si dupa peste 3 4ani inca mai bine dau acu 15 16milioane ca iese mai bine.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

UIte configuratia se pare ca la mediadot m-am incadrat bine cu o sursa de calitate 16gb ram si ce mai ehttp://www.mediadot.ro/wishlist/58248/

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

SSD cu doar 3 ani garantie. HDD cacacios. Pasta termo degeaba. Sursa aparent ok, dar single rail. Per total okish. Dar presupun ca nu cumperi, nu? laughing

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Pai si toate au 3ai garantie, paste dc e degeaba?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

INVATA SA CITESTI CIND ADAUGI CEVA IN WL! Coolerul pe care l-ai adaugat vine cu pasta preaplicata. Cam orice cooler vine cu pasta. Deci ai gasit cu 5 ani garantie, vezi? Alta viata. Multumit o sa fiu daca iei de la garaj si folosesti codul meu de reducere, lol.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Cuponul tau pana cand e valabil? Ce nu-mi convina ca nu la toate sursele scrie de rail si am vazut o sursa de avea amperaj 12v+ 28A si pentru r9 390 imi trebuie minim 29A, este asta o problema?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Mai bine o iei pe asta single rail cu 50... Cuponul e valabil pina prin 2025 sau ceva de genul...winking La o diferenta atit de mica e posibil sa nu existe probleme, mai ales ca Segotep sint surse decente. Nu se compara cu Seasonic, dar nici cu de-alde Deluxe, Gembird, Tecnoware si alte pocnitori.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Dar cougar si inteltech cum sunt? http://www.mediadot.ro/......ator-120mm

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

De cat e cuponul tau de reducere?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

TOATE cupoanele pe care le gasesti la liber pe net, inclusiv al meu, sint de 1%. Cine pretinde altfel e un mincinos. Stiu ca e infim, dar ii primesti, nu ii dai.winking

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Lasa breh petardele cu 2 ani garantie.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Placile de baza asrock dc sunt si ele low end? Ca si asrock s-a desprins din Asus acu cativa ani si sunt cam asemanatoare.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

S-a desprins pentru a concura pe piata OEM/low-end in 2002. De atunci s-au distantat mult de principiul asta. Nu mai sint low-end de mult, ASRock se intimpla sa faca unele placi de referinta folosite la greu in benchmarkuri de site-urile mari de pe afara.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Dar alea Asus, chiar si alea z170 si alea mai ieftine de ce sint low end?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Cine a zis asa ceva? Ai habar ce inseamna low-end? Eu am zis de Asus ca sint de rahat, nu low-end. E o mica mare diferenta intre un produs prost si un low-end.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Aa, si ce au placile de baza Asus de sunt proaste? da low end insemna ca sunt slabe ca si performante?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Performantele sint foarte apropiate intre placile cu acelasi chipset, diferenta e facuta de dotari si BIOS. Cam orice placa de la Asus care nu e de-aia scumpa cu draci/din seriile ROG/Fury au optiunile din BIOS ca si nule. Plus ca de multe ori iei o placa mid-range la care se presupune ca poti sa setezi macar memoriile manual, si tragi concluzia ca NU poti. Low-end-urile sint ieftineli cu chipseturi ieftine fara mari dotari, dar de multe ori sint placi excelente (Gigabyte, MSI).

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

LEgat de ram ai zis ca trebuie sa am 2identice si daca bag 3 merge alaldala, daca pun 4( quad chanel) cum va merge?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

La fel, ca trebuie' sa suporte si chipsetul/procesorul quad channel, lol.Doua e sfint. Plus ca 4 consuma si mai mult curent.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si din punctul tau de vedere ar trebui sa avit sa pun placi de baza Asus spre exemplu asta:http://www.mediadot.ro/......micro-atx.
Pentru ddr4 cea mai ieftina placa cu chipset normal e 320 de lei de la Asus mai sunt inca cateva tot de la Asus 350 400 de lei si urmatoare cu chipset b150 e msi la 500 de lei, crezi ca ar trebui sa avit Asus pentru a da 2 milioane in plus?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Daca pui DDR4, atunci nu te zgircesti la placa de baza. Eu am in vedere pentru upgrade asa ceva cu DDR4 - http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-z170m-d3h/. Bine, ideea e ca daca imi pun DDR4 imi iau si un i7. Faza amuzanta e ca au facut baietii update la WarThunder si e atit de bine optimizat pentru NVIDIA, ca o sa mai ramin cu procesorul asta macar pina la vara (i3 2120). Daca poti sa iti imaginezi ca acum merge jocul cu totul la maxim, doar 2-3 exceptii (HQAA si AF sint activate, doar SSAO e mai jos), mie imi ruleaza de pe la 35 fps in sus pe hartile cu multa vegetatie, de pe la 50 fps in sus in rest, iar unul cu i5 si R9 290 se plingea ca i se inneaca. Oricum ai lua-o, i5+R9 290 contra i3+GTX 750 Ti ar trebui sa cistige ca performanta in ORICE scenariu. Daca ar mai optimiza un pic si Armored Warfare... adio upgrade. Astept prima platforma cu DDR5, probabil. Nu de alta, dar banii ii fac cu aceeasi viteza si pe i3, si pe i7, upgrade-ul e doar un moft, partial justificat de confortul psihic pe care mi-l da sa stiu ca am toate componentele inca in garantie.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Pai si daca imi pun ddr4 are rost sa mi pun un procesor blocat pe o placa de baza z170? Intrucat i7 6700k e prea scunp, m am gandit si la un i5 6600k, treaba e daca i5 6600k 4, 5ghz oc este egal sau se apropie de un i7 6700 ca cu o placa de baza b150 si i7 6700 fata de z170 i5 6600k tot pe acolo ies si sa iau si in calcul ca se uzeaza condensatorii daca ii fac oc.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Depinde. DDR4 are consum, voltaj, si implicit caldura disipata mai mici ca DDR3. Ideea e ca majoritatea placilor Z170 au in vedere si faptul ca omul o sa faca OC pe ele si au VRM-ul racit cum trebuie, condensatori de calitate, etc. Faci tu reumatism inainte sa iti crape placa, stai calm. Pe mine m-a tinut o vechitura de prin 2001 cam 7 ani inainte sa ii crape condensatorii, si nu erau de-astia solizi. Unde mai pui ca aveam sursa petarda si OC-ul era facut nu doar din multiplicator, era forjat si FSB-ul. Cum ziceam... vorbim vorbe. Cind te hotarasti sa cumperi in maxim 2 zile, atunci discutam concret. Uite ce tzup-tzop fac preturile in ultima vreme...

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Aha, am cum sa fac oc la un i5 2450m? Am vazut ca din bios n am cum, daca stii unele programe sa modifice fsb ul si multiplicatorul, stiu ca risc sa mi sa inchida laptopu neavand racire. Cum ti se pare 89 de grade in cpu dupa 1ora de gta v? 89 temp maxima atinsa de core temp.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Lasa prostiile. 89 e dincolo de limita bunului simt.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Toate laptopurile ajung la temperaturi din astea folosesc un deepcool windpal, temperatura maxima suportata e 105 grade, inainte sa iau coolerul asta ajungeam la 93 94 de grade cu un alt cooler petarda, in furmark am ajuns cu vramul la 99 de grade. La un calculator cam pana la ce temperatura se fac overclokuri, ca sa nu fie riscant.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Povesti. Eu daca ma joc pe al meu, la 85 ii face throttling. Depinde de componentele in cauza. De aia e bine sa faci OC cit inca sint in garantie. tongue

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Tu ai zis ca n are cum sa se arda, doar daca il arunci in foc, acuma zici ca se poate?

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Legat de msi twi frozen, am auzit ca e o editie execelenta si este peste gygabytes windforce x2 si de Asus directcu ii am auzit ca nu e de lepadat, tu ce parere ai dintre astea 3?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Gigabyte, in principiu. Sau MSI. Poate chiar Asus, lol. Cauta teste comparative. Nu am pareri despre branduri, iar daca e sa iau ceva, ma uit fix la alea. La placi video cred ca o sa mai merg pe EVGA si data viitoare. Si o sa imi prelungesc garantia la 10 ani, lol.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Referitor la procesoarele cu multiplicator blocat, pot fi oc din fsb?

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Ce zici de configuratia http://www.mediadot.ro/wishlist/58971/, vreau peste o saptamana sa dau comanda? Din lipsa de buget am lasat la 42 de milioane, vreau sa stiu daca totul e in regula si ca, conectori se potrivesc.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nu pot sa o vad. Mai bine ia si mai asteapta pina pe la anul, sa scada dolarul. E jale cu preturile acuma. Jale MARE.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Http://www.mediadot.ro/wishlist/58971/
Pai nu stiu daca o sa scada, stiu ca acu vreo 2 3 ani un i5 de top nu depasea 1000 de lei era 3570k pe vremea aia la 1000 de lei.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nu mai arunca breh banii pe cacaturi! Ventilator de 12, pasta pentru procesor, unitate optica? De sursa nu mai zic. Sau de faptul ca iei nenorocirea aia de 970 care toata lumea stie ce buba are. Preturile sint momentan obscene, nu recomand nimanui sa isi cumpere nimic. Eu luna asta as putea sa ma intind pina in vreo 3000 RON pentru procesor-placa de baza-memorie dar imi bag picioarele. Asteptam sa scada dolarul. Pune banii deoparte, cumpara aur, du o gagica la munte. In alta ordine de idei...http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1455613/
P.S. Ia si arunca cu ochiul prin niste benchmarkuri de i3 6100 ca sa iti dai seama de ce arunci cu banii aiurea in 6600-le ala.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

E mai bun i5 6600 in benchmarkuri si crezi tu ca gtx 960 e o solutie? Preturile sunt cum erau inainte, doar ca le au mai scumpit de black Friday ca sa aiba de unde ieftinii.Amd r9 390 nu prea merge sa I faci oc si are tdp 275w fata de 150.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Nope, nu e vorba de BF, e vorba de dolar ca s-a dus draq in sus. Pretul de la simplu la ~80% in plus, performanta maxim 20. Halal. Diferenta aia o bagi in placa video, in sursa mai ca lumea, in orice cu adevarat util. Ia uite - http://www.eurogamer.net/......100-review
P.S. Overclock la placa video... povesti. Asta il faci asa, de sanchi. 960 e o solutie care nu are problemele lui 970. :)

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

20 de fps conteaza in pls conteaza si am vazut cand bubuie scade app de 20 de la 60 si cv

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Ce 20 breh? Ce bubuie? Cel mai bine iei un PS4, stii o treaba macar.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Auzi un coleg are un calculator cu fx 8350 si amd hd 7790 si vrea sa si cumperi un monitor Asus full hd 144hz. Are rost sa si l cumpere sau nici nu face fata placa care o are? Am vazut ca gta v pe un gtx 970 i7 6700k pe un monitor ful hd 144hz setari maxime debia mai scoate 10fps

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Bani aruncati aiurea. Lol, ce povesti ai vazut tu? Pe full HD scoate configuratia aia lejer vreo 40 fps pe putin. Poate sa aiba si 1000Hz, nu influenteaza decit rezolutia fps-ul. Refreshul doar in cazul de VSync On.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Era unu pe mediatop si spune a ca vrea sa si ia monjtor 1444p 144hz si ce placa dintre 970 si 390 s ar potrivi mai bine. Si i a zis unu ca placile astea sunt bune decat pe 60hz ca la 144hz sunt de 2, 4 ori mai mltipixeki si ca iti trebuie minim un gtx 980 ti sau 2 gtx 970 si un i7 k si ca atunci xa d e pe 60hz doar placa video e fortata si cand dai pe 144hz rupe si procesorul si trebuie sa ii faci oc 4, 4 4, 5ghz si sa ai un coolrr zdravan cu apa sau pe aer

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Timpenii. 144 Hz e teoretic rata maxima. Asta nu inseamna ca o si atingi. La 60 Hz nu inseamna ca o sa ai mereu 60 fps.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Crezi ca un r9 290 ar fi o solutie pentru 970 am gasit royalking la 1350 pe mediadot la oferta si ma duce toata config la 4000 de lei.

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Iti place sa te legi la cap cind nu te doare, vad. R9 290 abia bate 960-ul...

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Din cte m vazut eu pe gta v unde e nVIDIA optimizer 970 ul scoate cu 5 6 fps mai mult ca 290

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Pana la urma o sa mi o fac pe asta intrucat gainward ul are probleme cu racirea si 290-ul e mai slab ca 970 http://www.mediadot.ro/wishlist/59014/.
Si iar o sa mi dau pumni in cap ca nu e disponibil jestream-ul 970.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Si inca ceva e suficient coolerul stock de pe i5 6600 box?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Desigur, ca daca nu ar fi suficient nu s-ar livra cu procesorul, nu crezi?

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Procesorul ala e infiorator de scump. Arunci cu banii aiurea acuma.

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

LEgat de placa de baza, merge sa pun un gigabytes GA h110 care e mai ieftin decat unu b150? Ce mar dezavantaja daca as pune h110?