| radu655555555 a întrebat:

Salut, vreau s-a comand un calculator si vine direct cu ubuntu? Cum scot ubuntu si bag windows 7 pe el? Windows 7 il am pe cd.

1 răspuns:
| PainTech a răspuns:

Salut!
Pentru a instala un sistem de operare nou :

Cauta pe internet tasta de intare in Setup (BIOS) pentru respectiva placa de baza. De multe ori este F2 sau DEL. Poate aparea pentru cateva secunde in coltul ecranului.

*Uneori e posibil ca intrarea in Setup sa necesite o parola. Urmeaza instructiunile manualului.

Apasa butonul/butoanele respective si intra in "Advanced BIOS Settings", modifica ordinea de boot in felul urmator :
I. CD/DVD ( Compact Disk...)
2. Harddisk (SATA/PATA etc.)

Iesi din Setup, apasa pe "Save settings to CMOS". Calculatorul se va reporni cu setarile date.
*La repornire e posibil sa iti apara mesajul "Press any key to boot from CD", instructiune care trebuie urmata, in caz contrar va porni Ubuntu.

Daca ai facut totul corect in partea de jos va aparea o bara de Loading si mesajul "Loading Windows". Urmezi pasii afisati pe ecran. Fii atent la partitionarea harddiskului! Dupa prima repornire trebuie sa scoti CD-ul. Acum astepti.

Cam asta ar fi, in mare, tot ce trebui sa faci pentru a instala orice sistem de operare. Mult noroc!