| Bogdan_Mario_1964 a întrebat:

Vreau sa achiziționez un PC cu Ryzen 5 1600x, GTX 1070 8 GB, RAM 12 GB 2400 mHz! Merita sa pun RAM de 3000 mHz și să aștept urmărirea serie de placi video?

4 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Sunt gtx 970, gtx 980, 980 ti outdated? Nope! 1070 o sa tina ani buni, nu te ingrijora. Cat despre memoria RAM, ia-ti cel putin 16 GB, si da Se merita peste 3000 mHz.

| KanameKuran a răspuns:

In general, frecventa placilor RAM nu prea conteaza. Deci daca nu vei construii un server, cu cpu cu 30+nuclee, a tona de RAM si si mai mult spatiu de stocare, frecventa placilor RAM, liniile de transmisie, tehnologia folosita, nu prea conteaza...

Ca sa iti dau un exemplu, diferenta intre 2400mHz si 3000mHz ar fi mai mica de 1FPS in majoritatea jocurilor AAA recent aparute.

| bibi5961 a răspuns:

Deocamdata e de-ajung de 2400. Însă vinde plăcută de 4gb și mai ia una de 8 ca sa ai 16 gb ram. Merita mai mult decât sa ai 3000 frecventa.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da merita sa pui.