| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa achizitionez un SSD insa nu stiu daca e compatibil cu PC-ul meu, la ce informatii trebuie sa ma uit inainte sa cumpar SSD-ul?

6 răspunsuri:
| alexandru5678 a răspuns:

Merge orice ssd, dar acesta trebuie sa fie in format SATA 3 ( ai nevoie si de un cablu sata 3)

| NLS a răspuns:

Daca ai o placa de baza mai noua, ce suporta formatul M.2, poti alege si un SSD M.2 in afara de deja banalul format SATA 2.5"

https://images.app.goo.gl/omju11qWqAph7Rjm6

Ce buget ai?

Ce marime doresti?

Faci editare video? (caz in care ar fi de preferat sa iei un SSD M.2 foarte rapid, cu suport NVMe.
DEZAVANTAJ: sunt mai scumpe )

| Bogdan70001 a răspuns:

Orice SSD

| anonimg a răspuns:

Spune-ne modelul placii de baza (sau un link cu placa de baza), si tot ce ai conectat pe ea(cate hdd-uri mai ai pe ea, daca ai un dvd-writer); ca poate ai toate sloturile de sata ocupate.

| flixbuster a răspuns:

Pentru SSD format M.2 citeste asta:

http://www.crucial.com/usa/en/m2-with-pcie-or-sata

Pentru SSD format 2.5" nu e nevoie de mare lucru - e ca un HDD de laptop.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Like