| mihaibrasov a întrebat:

Salut,

Vreau sa cumpar o imprimanta laser pentru uz personal. Insa vreau sa fiu sigur ca nu voi fi nevoit sa cumpar cartus laser nou de fiecare data cand se termina, si ca voi putea sa il reincarc macar o data.
Orice sugestie e binevenita, dar prefer oameni care au deja si folosesc o anumita imprimanta. Problema e ca unele cartuse degeaba le incarci, imprimanta iti arata tot gol si nu printeaza...

Mersi.

6 răspunsuri:
| MihaiTT a răspuns:

Orice toner se poate reincarca iar problema acceia de care mentionai respectiv ca-ti arata cartusul gol este din cip si se poate face inclusiv acel lucru doar ca te costa ceva in plus. In primul rand trebuie sa stii cam ce volum de printare vei avea ca sa alegi imprimanta cea mai potrivita iar pentru reincarcare iti recomand sa mergi la cei care au ceva experienta in domeniu si se ocupa excusiv de asa ceva si NU la magazinul X care mai fac si reincarcari.
Totul depinde de pretentiile ce le ai si ce anume vei printa ca sa alegi modelul potrivit. Eu sunt de parere ca daca e doar pentru office nu vei avea nevoie de color ci doar de volum de printare si nu te intereseaza nu stiu ce rezolutii deci merge ceva ieftin, chiar si second hand. Daca insa vrei color si vei printa documente ce necesita rezolutii mari si calitate, precum si printatul pe diferite suporturi de hartie sau plastic atunci cu siguranta vei vrea un model capabil sa le faca pe toate care aduce de la sine si ceva mai costisitor pentru reincarcare.

| mihaibrasov explică (pentru MihaiTT):

Deci nu imi poti da un model? Vreau sa printeze alb negru, pentru acasa. Nu office, uz personal, sa imi scot si eu ceva foi sa nu mai alerg toata ziua prin oras pentru cateva pagini pe saptamana... Dar vreau laser ca din aia cu cartus mi-e sila deja, am una si nu mai dau 100 de lei/cartus vai de steaua lui.

| MihaiTT a răspuns (pentru mihaibrasov):

Pai tocmai ca daca ai nevoie doar pentru casa atunci mergi frumos si cumperi un kit de refill pentru inkjet, gasesti in supermarketurile mari gen cora, real, etc..., te costa 40-50 lei si reincarci frumos cu seringa de unul singur ca nu-ti trebuie doua facultati pentru asa ceva si mai ieftin de atat nu se poate happy. Un cartus nou te costa 100 de lei, il poti reincarca linistit de 4-5 ori si un kit dinacela iti ajunge pentru destule incarcari.

| BonaNote a răspuns:

Salut! Eu mi-am cumparat nu de demult un HP DeskJet 2050 (multifunctionala - scanner si imprimanta). Sunt foarte multumit de ea. Printeaza repede si pot spune ca la o calitate superioara de alte imprimante la acelasi pret, poate si la pretul dublu. Eu am luat-o cu 150 ron de pe Emag. Poate o gasesti putin mai ieftina sau mai scumpa. Exista, de asemenea si varianta HP DeskJet 2050A care este asemanatoare, dar putin mai scumpa. Cartusele sunt reincarcabile si destul de ieftine si nou-noute. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| mihaibrasov explică (pentru BonaNote):

Nu stiu exact ce parte din cuvantul "laser" n-o intelegi... Asta e un prapadit de multifunctional cu cartus de cerneala. Am deja asa ceva (Lexmark), iar un cartus nou costa in jur de 70-100 de lei.

De ex. :

Tip:Inkjet
Capacitate2:480 pagini
Capacitate:20ml

http://www.mediatec.ro/......563ee.html

Daca asta intelegi tu prin ieftin, iti spun ca ma duc in oras si printez mai ieftin. 480 de pagini * 10 bani pagina (prin pagina intelegem o fata, asta inseamna si in specificatii) = 48 de lei, nu 100. Reincarcarea la cartuse cu cerneala merge 1 data sau de 2 ori dupa care adio...

| BonaNote a răspuns (pentru mihaibrasov):

Da, greseala mea, nu am fost atent cand am citit intrebare insa daca tu il/o consideri "prapadit/a" si te limitezi la un Lexmark nu mai am ce zice... pun pariu ca nu ai incercat niciodata un multifunctional de genu'. Plus ca nu inteleg ce ti se pare tie scump la 150 lei. De ce ai mai intrebat aici de imprimanta daca poti merge frumos in oras sa iti copiezi la 48 lei?
Si la ce te astepti de al un cartus? Sa tina o vescnicie? Toti avem problema asta, nu numai tu.