| denisTiky a întrebat:

Salut, vreau sa cumpar o placa de baza gigabyte b450m s2h cu un procesor ryzen 5 3600. Trebuie sa fac update de bios pentru a folosi acest procesor? Daca nu il fac ce se intampla? Ce nu va merge? Se vor vedea diferente mari in gaming?

Daca trebuie facut ineaparat, cum il pot face eu singur(nu am mai facut pana acum niciodata si am inteles ca daca iti pica curentul in timp ce faci update-ul se duce placa de baza cu totul, e adevarat?)

1 răspuns:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai linistit, poti sa faci update linistit. Treaba asta cu picatul curentului era valabila acum vreo 15-20 de ani. Acum cam orice placa de baza are protectie la asa ceva (cip de backup, daca iti crapa in timp ce faci update, revine la varianta de BIOS de fabrica singurel dupa vreo 2 restarturi). Legat de ce bios trebuie ca sa rulezi cu procesorul "x" sau "y", ai toate detaliile astea pe site-ul oficial al placii. https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-S2H-rev-10/support#support-cpu