| LacatDeOtel a întrebat:

Salut, vreau sa cumpar o placa video folosita si vreau sa stiu cum trebuie sa procedez, niciodata nu am cumparat componente de calculator la a doua mana.

Răspuns Câştigător
| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Vreau sa te anunt, ca nu este mai deloc indicat sa achiztionezi placi video SH. Spun ca nu este indicat deoarece, acestea pot fi minate. O placa video minata, a fost utilizata cu performanta 100% si i-a scazut drastic din viata ei, chiar si din performanta pe care o avea.
Daca esti in cautare de o placa video, asigura-te ca vanzatorul este din oras cu tine, ca sa o poti proba, sa o inspectezi real, sa nu vezi urme drastice de praf, chiar sa-ti fara domnu un test, si cu temperatura pe care o are cand foloseste un program/joc. Nu te baza pe incredere, ca nu ai de unde sa stii ce cumperi.
Dupa parerea mea, mai strange niste banuti, si mai asteapta sa dispara fenomenul cu minarea de bitcoin, ca sa nu iei placa la un pret cu 30% decat e normal. Seara faina iti doresc si ia in vedere vorbele spuse de mine, sau de alti colegi de-ai mei de pe TPU happywinking.

| LacatDeOtel explică (pentru AlaSwek):

Pai o sa mai astept un an ca sa isi revina evenimentul asta cu placile video. Am intrebat asta deoarece am gasit o placa extrem de puternica la un pret mic. Multumesc mult de raspuns, o sa fac asta deoarece ne putem intalni fata-n fata.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E o componentă pretențioasă, ia-o de nouă!

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, placa video SH o poti testa doar la cumparator acasa, sau la tine bineinteles cu un software de testare al placii video, adica un stress test sa vezi cum se comporta, dar sincer sa fiu mai bine platesti mai mult pentru o placa video noua cu garantie, placa video SH de la un vanzator nu stii cum a fost exploatata, daca a fost facut overclock pe ea si asa mai departe.