| Ssssmokin a întrebat:

Salut,
Vreau sa cumpar o placa video pana in 300 de lei.
Dar nu pot alege, am vazut gt730, r7 240 pe 64/128, dar nu stiu ce sa aleg.Care ar fi mai puternica? Dati-mi un sfat happy.
Pc-ul meu:
Procesor: Intel celeron G530 2.4
RAM: 4GB
Sursa: Din pacate inca nu stiu de cat ii sursa(cred ca de 250-280)
Placa de baza: H61M-P20

7 răspunsuri:
| Emma321 a răspuns:

Ambele sunt bune dar eu prefer r7 deoarece am si eu si se comporta foarte bine.

| GeoforceExperience a răspuns:

Nah 300 lei... greu... dar na r7 240 128 bit e buna http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
sau gt 730
http://www.pcgarage.ro/placi-video/msi/geforce-gt-730-2gb-ddr3-128-bit-7/ mai baga inca 17 lei. eu recomand GT 730!

| Ssssmokin explică (pentru Emma321):

Cum se comporta la jocuri? ca euro truck 2, cs go?

| Hitback a răspuns:

Fiind le Intel iti recomand nVIDIA. Intel-nVIDIA se "pupã" mai bine decat Intel -amd. Categoric mergi pe varianta 128bit. Sursa ta cred ca e de 450w. Oricum daca o sa cumperi una din placile alea probabil intr-un an sa te lase sursa... dar ca sa iti raspund la intrebare. Eu as merge pe nVIDIA.

| sltlp a răspuns (pentru Hitback):

Ai zis o prostie mai mare ca tine, un mit ce circula aiurea de multi ani.

| sltlp a răspuns (pentru Hitback):

Nu cumpara nici una din cele doua pentru ca o sa te dezamageasca.
La tine nu e cazul asta http://www.tpu.ro/......le-jocuri/ dar totusi, iti poti face o idee cum integrata din un procesor de 500 lei e aproape de dedicata gt730. Asa ca nu arunca cu banii aiurea. Mai bine mai strange pana pe la 400 lei, ca pentru inca 100 lei ai performanta cel putin dubla fata de un gt730.

| Ssssmokin explică (pentru sltlp):

Eu momentan am un Intel hd 2000 si vreau sa il schimb. Eu as cumpara o placa de 400 de lei insa sunt "sponsorizat" de ai mei. Daca reusesc sa ii conving sa cumpere macar un r7 250, daca nu cred ca o sa raman la r7 240.
Am ales 250 pentru ca am auzit ca are performante mai mari fata de 240 cu mult.