| 4kDaY a întrebat:

Vreau sa cumpar o placa video Sapphire AMD Radeon R7 240( 2048MB, DDR3, 128bit) sau Gainward nVidia GeForce GT 730, si vreau sa stiu daca sunt compatibile cu sistemul:
-Placa de baza: AsRock G41M-VS3
-Procesor: Pentium(R) Dual-Core CPU E6600 3.06Ghz
-Ramibig grinRR3 4GB, 1333MHZ

6 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Care este bugetul tau maxim?
Eu iti recomand r7 250 http://www.emag.ro/......DXR3NMBBM/

| ishallhelpyou a răspuns:

Oricare din cele 2 placi video o sa mearga lejer pe placa ta de baza.

Totusi, iti recomand sa te orientezi pe GDDR5 cu 128bit, mai lasa din memorie eventual (nu sub 1gb).

| vidii a răspuns:

Dintre cele 2, r7 240 e mai performanta dar nu cu mult, ambele sunt compatibile.
Dar eu zic sa te orientezi spre o placa video cu o memorie ddr5, mai rapida, acelui procesor poti sa-i faci un overclock pe la 3.5 ghz fara sa ridici voltaje, doar din multiplicator, si asta cu cooler stock.

Daca nu ai un buget foarte mare, poti sa te uiti la gt 730 ddr5 64 bit, e putin mai ok decat r7 240 ddr3 128bit

http://www.pcgarage.ro/......r5-64-bit/

Sau cu un mic efort ai r7 250x
http://www.pcgarage.ro/......128-bit-3/

| EnvyU a răspuns (pentru vidii):

Salut, te pricepi la overclock? crezi ca as putea oc un i3-540? am placa de baza v-p7h55e sau ceva de genu, am cooler stock, as vrea sa mearga la 3.5.

| vidii a răspuns (pentru EnvyU):

Nu am placa ta de baza ca sa stiu exact cum arata bios-ul, dar de obicei dupa ce intri in bios, chiar sus de tot ai "OC Tweaker" si vezi pe-acolo, ridici frecventa cu cate 100mhz pana cand e stabil la o anumita frecventa
Ridici frecventa cu 100 mhz, il testezi vreo 30 min in Prime 95 + un joc care cere resurse mai mari simultan, daca nu iei blue screen, ii mai dai 100mhz, iar faci testul.
Acel procesor il urci usor pe la 3. 6ghz cu cooler stock, am vazut multi cu 4.4 ghz cu un cooler bun

| 4kDaY explică:

Mersi de raspunsuri!