| wolfman22 a întrebat:

Vreau sa cumpar un laptop si nu stiu pe care sa il aleg..Laptop Lenovo IdeaPad Z5070, HP ProBook 470 G2
Un alt laptop...
Multumesc! Dau funda!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Pe termen lung o sa te coste laptopul de o sa plingi, plus ca dupa vreo 3 ani daca ti-a crapat placa de baza, e papa. La desktop dupa 3 ani gasesti bine-mersi o placa de baza noua la un pret decent. Duci laptopul la curatat praful, te costa de vreo 3 ori mai mult ca la desktop. Un desktop cu i3 facut ca lumea sterge pe jos cu laptopurile astea cu i7 facute asa de doamne-ajuta.
Voila, idee - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/954357/ - la care se pune bine mersi o placa video in functie de nevoile tale. Sau nici una si folosesti integrata, iar de banii aia bagi un SSD. Eventual doar un ssd. Ce iti propui sa faci cu calculatorul respectiv? Ai nevoie de mult spatiu?

13 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Între Lenovo şi HP, mereu Lenovo. Deşi personal prefer Asus.

| KodrutZ a răspuns:

Nu, nu vrei sa iti cumperi laptop. S-a mai discutat de sute de ori de ce. Intrebarea e DE CE LAPTOP SI NU DESKTOP? Intii zici tu de ce crezi ca un laptop ar fi ok, apoi iti zic eu de ce nu. Pentru a mia oara...

| wolfman22 explică (pentru KodrutZ):

Nu am spatiu in camera..plus ca daca iau un desktop ma duce cam la acelasi pret poate mai mult! Am nevoie si de minitor unu full HD cu are Lenovo!
Ma gandeam sa fac unu pe piese dar nu ma pricep cum sa il configureZ

| wolfman22 explică (pentru KodrutZ):

Care este mai bun..amd sau Intel?
Vreau sa il folosesc si pentru jocuri si pentru editat videoclipuri, da am nevoie de mult spatiu.
Ce placa video este mai buna?

| KodrutZ a răspuns (pentru wolfman22):

Depinde de citi bani ai pina la urma... Daca faci si editari video, ar merge si un FX-6100 de la AMD. Consuma mai mult curent, coolerul stock e jalnic, insa pentru aplicatiile multithreaded de encodare/editare e mai bun cam ca orice alt Intel in gama lui de pret. O sa fac o configuratie pe AMD azi-miine si revin cu ea.

| wolfman22 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc mult!
Pana la urma o sa cumpar un Desktop.cu Amd..cred!
Am un buget de 25-30 de milioane..eu nu stiu cum sa aleg piesele!

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Se pare ca am facut-o azi. A iesit asa de frumos in raport cu pretul incit mi-as lua-o fix miine daca nu as avea deja ce am nevoie. Chestia e ca in principiu e calculator mai puternic si mai ieftin ca al meu, doar ca pe al meu am sursa silent cu certificare Platinum (7 ani garantie, vreo 660 RON costa in momentul asta), placa de sunet dedicata, SSD+hard 4 TB interne, plus alte mofturi care nu ofereau musai cel mai bun raport pret/performanta. In cazul configuratiei pe care ti-am facut-o pe AMD, citeva chestiuni:
1. Se putea si sursa mai ieftina cu vreo 120-140 RON, insa sursa cu 5 ani garantie si specificatiile astea, nu prea.
2. Coolerul ala nu e moft. Pentru un FX-6300 e o necesitate. Asta daca nu cumva esti surd si ti se rupe daca sistemul tau face ca un elicopter atunci cind joci ceva...
3. Ar fi mers si un SSD, insa am considerat necesar sa tin pretul sub friu totusi. Se poate adauga ulterior, la o adica.
4. Desigur ca existau si placi de baza ceva mai ieftine. Dar cind iti iei un procesor care are nevoie de curent la modul serios, nu vrei o placa de baza indoielnica.
5. Pina in 1000 RON asta cam e cea mai puternica placa video la indemina. Daca ti-e frica de costul facturii la curent, poti apela la un GTX 750 Ti - consuma extrem de putin si ai si CUDA, care teoretic te ajuta la encodari. Foarte putine programe de encodare folosesc CUDA, din pacate.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

A,da. Am uitat ce era mai important, nu?
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1099037/

| KodrutZ a răspuns (pentru wolfman22):

Pe termen lung o sa te coste laptopul de o sa plingi, plus ca dupa vreo 3 ani daca ti-a crapat placa de baza, e papa. La desktop dupa 3 ani gasesti bine-mersi o placa de baza noua la un pret decent. Duci laptopul la curatat praful, te costa de vreo 3 ori mai mult ca la desktop. Un desktop cu i3 facut ca lumea sterge pe jos cu laptopurile astea cu i7 facute asa de doamne-ajuta.
Voila, idee - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/954357/ - la care se pune bine mersi o placa video in functie de nevoile tale. Sau nici una si folosesti integrata, iar de banii aia bagi un SSD. Eventual doar un ssd. Ce iti propui sa faci cu calculatorul respectiv? Ai nevoie de mult spatiu?

| anonimg a răspuns:

Avantaj HP:
1. are baterie cu 6 celule(deci mai bun) fata de Lenovo care are doar 4.
2. suporta mai multe tipuri de carduri.
3. are mufa pentru microfon.

Avantaj Lenovo: sshd(mai bun) fata de hdd de HP care are hdd: http://www.pchouse.ro/blog/ssd-sshd-si-hdd-care-este-optiunea-cea-mai-buna/
Eu as alege HP.