| Mihăilă_Bogdan_Iulian_2002 a întrebat:

Salut, vreau sa decompilez o aplicație Android și să o modific in Android studio. M-am uitat la videotutoriale pe net, dar nu prea am reușit. Nu înțeleg treaba cu apktool, îmi dă o eroare. Va rog ajutati-ma.

3 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Aplicatiile Android sunt binare... nu sunt Java, sunt cod binar precompilat pentru java machine, ce inseamna asta, inseamna ca "decompilarea" e o chestie care are 99.99% sanse sa produca un cod java care nu poate fi compilat la loc in aplicatia initiala, pentru ca trebuie sa ghiceasca

astea sunt cunstiintele mele generale in domeniu, nu am facut niciodata asa ceva, insa cred foarte sincer ca chestia e facuta foarte clar in rautate sa nu pota sa vina oricine si sa fure ce au muncit/investit producatorii la aplicatia aia (logic, nu? ) mai ales la o aplicatie complexa

| Mihăilă_Bogdan_Iulian_2002 explică (pentru ziftode):

Ok, dar toate jocurile cu bani infiniți etc?

| ziftode a răspuns (pentru Mihăilă_Bogdan_Iulian_2002):

Cheat engine for Android
cauta asta pe google, 99% ca iti trebuie Android cu root
chestia se face "on fly" adica, nu desansambleaza aplicatia, ci cauta in memorie cat timp aplicatia e activa, si cauta numere, cum ar fi am 122976$ am cumparat, vandut, castigat ceva, si acum am 122847$ moment in care intai am cautat primul numar, si apoi caut in locatiile in care l-am gasit pe primul, daca a devenit al doilea, mai fac o modificare, iar elimin locatiile care nu au noul numar, pana cad pot sa spun ca in locatiile alea se tin banii si pun fortat 999999999999999999$

CHESTIA ASTA TINE {{NUMAI}} DACA NUMARUL E TINUT LOCAL, adica daca nu e citit de pe un server remote, moment in care nu are nici un sens oarecare sa il modific local

mai stiam o aplicatie, foarte veche, si care nu prea a fost updatata, tot pentru telefoanele cu root, care intr-adevar isi dorea sa modifice aplicatia local direct in binare, din pacate aia a avut perioada de glroie pe la Android 2, si cand am testat-o nu a facut aproape nimic decat sa imi strice aplicatiile si sa trebuiasca reinstalate