| Catalinlupu23 a întrebat:

Salut,vreau sa va spun ca la laptopul meu am filtru negru,ca la filmele alea pe vremea lui ceasca asa am eu filtru la laptop,am incercat sa reinstalez tot placa video, tot nu imi apare filtru,am facut si chestii din windows settings nu merge, daca va dau o poza facuta din calculator va apare ca e colorata, la mine nu este, ce ar trebui sa aiba?

13 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Cel mai probabil ecranul. Ca sa elimini din discutie placa video, incearca si cu un alt monitor sau tv si cu un cablu, ce are laptopul sau ce ai prin casa, HDMI sau DVI sau VGA ca iesire, sau daca ai dar e mai rar nu are toata lumea la indemana, un videoproiector. Sa vezi daca pe alt ecran persista problema.

| Catalinlupu23 explică (pentru antimulte):

Daca dau saturation la placa integrata mie se face imaginea galbena, un reinstall de windows are rezolva problema, am sa incerc pe un alt monitor daca merge si arata alta imagine inseamna ca e de la windows.

| Catalinlupu23 explică (pentru antimulte):

Da se vede mai bine pe monitor, nu mai este nuanta aia neagra, ce trebuie sa fac acum? ce este devina?

| antimulte a răspuns (pentru Catalinlupu23):

De vina este ecranul sau banda care face legatura cu ecranul, metgi la un service ca trebuie desfacut.

| antimulte a răspuns:

Atunci de vina este ecranul sau banda care face legatura cu ecranul, mergi la un service ca trebuie desfacut.

| Catalinlupu23 explică (pentru antimulte):

Ce trebuie desfacut?

| antimulte a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Atat laptopul cat si ecranul lui, daca nu ai facut asta mai bine apelezi la cineva care stie mai bine.

| Catalinlupu23 explică (pentru antimulte):

Banda care face legatura cu ecranu sau sa fie schimbat ecranu? Eu vreau sa ma duc cu el la curatat integral tot, trebuie sa ii spun eu sa scoata banda care face legatura cu monitorul si sa l puna inapoi?

| antimulte a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Da, banda e unul din suspecti. Incearca si cu o curatare, rau nu au ce sa ii faca.

| Catalinlupu23 explică (pentru antimulte):

Ii zic curatare integrala plus pasta termo conductoare si de curatat displayul tot de praf, e bine?

| Catalinlupu23 explică (pentru antimulte):

Https://imgur.com/a/XBqxc0d asta trebuie curatata?

| antimulte a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Da, curatata si daca nu se rezolva, direct inlocuita.

| Catalinlupu23 explică (pentru antimulte):

Am sa ma duc la un gsm si ii arat poza, si ii zic sa curete acolo