| MartaGabriel a întrebat:

Salut,
Vreau sa fac un aparat de sudura si nu stiu cum trebuie sa calculez tot ce trebuie.
As vrea sa imi spuneti cum trebuie sa bobinez cum se face tot de la zero.

7 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

În cel de-al doilea link ai toate detaliile scrise, schemă, număr spire etc.

| MartaGabriel explică (pentru Azµre):

Am o intrebare, in cel de-al doliea link spune ca la 200 se spire sa scor priza(mediane), asta nu inteleg, cum adica sa scot priza?

| Azµre a răspuns (pentru MartaGabriel):

Se referă la intensități, la un anumit număr de spire se scoate un fir care are o anume intensitate ca să poți muta pe priza respectivă aparatul în cazul în care sudezi cu electrozi mai groși sau mai subțiri.

| MartaGabriel explică (pentru Azµre):

Deci la 200 de spire cum ar veni leg un fir de sarma aia cu care bibinez?

| MartaGabriel explică (pentru MartaGabriel):

Bobinez*

| Inginerie a răspuns:

Mai intai trebuie sa-ti confectionezi un transformator! Trebuie sa te informezi mult!
Citeste cate ceva si aici http://informatiitehnice.com/......-electric/