| ionutl a întrebat:

Salut

Vreau sa fac un site cu ajutorul platformei Joomla insa ma lovesc de 3 lucrui.
Am vazut niste tutoriale pe net (in engleza) unde siteul se facea direct acolo unde faceai hostingul, totul se facea din browser.

Dar cand e vorba de tutoriale in romana ma lovesc de 3 chestii:
MySql
Apache
Php

Ma poate ajuta cineva va rog, ce sunt aceste 3 lucruri si ce rol au ele? In toate tutorialele in limba engleza nu se pomeneste de asa ceva.

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Depinde de unde cumperi hosting-ul, la multe firme poti instala direct din cPanel. Apache iti trebuie doar daca vrei sa il gazduiesti pe calcualtorul tau (nu iti recomand). Php este un limbaj folosit la site-uri gen cms si este inclus cam la toate firmele de hosting, la fel si MySQL care e folosit pentru baza de data a site-ului.

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Eeexact. Apache-php-mysql iti trebuie daca esti diliu si vrei sa faci asta la tine pe calculator. E fix pierdere de timp. Cu 3-4 dolari pe luna gasesti hosting decent pentru un site pe Joomla din belshug. Contacteaza-ma pentru detalii/oferte/reduceri. Instalarea Joomla o faci din cpanel cu citeva clicuri cum a zis si colegul.

| ionutl explică (pentru KodrutZ):

Salut kodrutz si mersi de raspuns.
Ai idee de domeniu.ro care sa ofere platforma Joomla la un pret decent pe an?

| KodrutZ a răspuns (pentru ionutl):

Pai domeniul nu iti ofera nimic. Eu am luat domeniu si hosting de la ClausWeb. Jos palaria. Ai cpanel cu de toate, hosting cu SSD la pret misto, servere prin centrul tarii (Cluj parca). Uite - http://www.clausweb.ro/ - si iei pachetul BazaWeb. Din pacate la ei nu te pot ajuta cu nici un cupon de reducere/oferta exclusiva, insa au preturi foarte bune oricum.

| iqh a răspuns:

Am gazduire de la www.ovinetwork.ro si au inclus si script pentru instalari automate.