| MyTPUaccount a întrebat:

Vreau sa fac un upgrade le la gt 730 1 gb 64 bit gddr5 la un 1030 2 gb 64 biti gddr5 link:https://altex.ro/......1030d5-2gl
Dar problema e ca nu am HDMI sau DVI la monitor (doar vga, e un monitor mai vechi)/
Ma gandeam daca ar merge cu un adaptor (https://altex.ro/adaptor-dvi-analog-vga-hama-45073) sau un adaptor tot ca ala dar myria.
Ce parere aveti, sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

Din pacate nu merge cu adaptorul acela, de la seria 1000 in sus placile video nu mai au (cel putin eu asa vad) iesire video analog, au doar digitala (daca te uiti la placa video la portul DVI ai sa vezi ca nu are cele patru gauri din jurul lamelei din dreapta, iar adaptorul tau analog are acei patru pini) in concluzie ai nevoie de un adaptor de la digital la analog. Am gasit repede asa ceva : https://altex.ro/adaptor-hdmi-vga-audio-hama-54569
probabil ca daca cauti gasesti mai ieftin, succes.

| MyTPUaccount explică (pentru Ironwin):

Deci nu trebuie sa aiba acei 4 pini si trebuie sa fie digital
De asta ce zici? https://altex.ro/cablu-vga-dvi-hama-45075-1-8m-alb-albastru (nu am timp sa dau comanda deci o sa ma duc Altex sa cumpar produsele)

| Ironwin a răspuns (pentru MyTPUaccount):

La descriere spune ca este DVI-I adica analog deci nu este bun, totusi la specificatii apare analog/digital iar in poza nu se vede bine. Mergi la Altex si cere un adaptor (nu cred ca exista cablu) de la DVI-D digital la VGA si vezi ce iti recomanda.

| MyTPUaccount explică (pentru Ironwin):

Multumesc tuturor, pana la urma cred ca iau gt 1030 zotac de pe pc garage, are vga.

9 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Am avut aceeaşi problemă când am vrut să fac upgrade de la GT 630: toate plăcile noi nu au VGA. Aşa că am ales GTX 750ti.
De la GT 730 la GT 1030 este într-adevăr 200% diferență de performanță, dar totuşi GTX 750ti este cu 20% mai bună decât GT 1030. Eu îți recomand GTX 1050. Ar trebui să mai pui 200 de lei în plus, dar te asigur că nu vei regreta. Dacă iei GT 1030 s-ar putea să doreşti peste 1-2 ani o placă nouă, vei constata că era bine dacă mai puneai acum câțiva bănuți în plus (îți spun din propria experiență).
https://altex.ro/......050-2gt-lp
(OBS: placa nu arată ca în imaginile de la Altex)

Adaptorul e bun.

| MyTPUaccount explică (pentru SonicAndrei):

Apreciez raspunsul dar vreau sa cumpar si placa de baza cu procesor si rami iar de asta nu am prea mult de cheltuit, momentan doresc sa cumpar 1030(poate pe viitor o vand si iau alta cum fac cu acel 730)
Deci adaptorul e bun?

| SonicAndrei a răspuns (pentru MyTPUaccount):

OK. Oricum, GT 1030 nu e rea.
Am văzut mai sus pe cineva care spune că adaptorul nu s-ar potrivi. Eu nu m-am documentat încă în această privință, deci mai bine asculți recomandarea lui Ironwin.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Pune-l pe un stick si instaleaza-l

| MyTPUaccount explică (pentru BostanDaniel1974):

... un upgrade de la*
nu ai inteles ce vreau sa spun