| MariesAnton a întrebat:

Vreau sa fac up la mobo (https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/strix-b250f-g aming/) dar eu am ProcesorIntel Core i3 6100 @ 3. 70GHz Skylake 14nm (PRESUPUN ca are soclu 1151).
Vreau sa stiu daca se potriveste mobo cu procesorul.
Si
Daca placa asta de baza suporta 2400mhz trebuie neaparat sa imi cumpar memorie ram de >2400mhz?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

De ce ai vrea sa faci upgrade la placa de baza in primul rand? Ce are cea veche? Cu ce te limiteaza? Intreb asta deoarece placa aia de baza e destul de scumpa, si procesoare din generatia 1151 (6 si 7-th nu se mai fabrica).
Insa ca sa iti raspund la intrebare, da, se potriveste cu procesorul in cazul asta. Pentru ca sunt si gen cele 1151 8th gen nu se potrivesc. Si da, poti sa pui pe ea si o memorie care nu e 2400mhz. O sa ruleze la o frecventa mai mica(gen 2133), dar o sa functioneze.

| MariesAnton explică (pentru sltlp):

Am o placa destul de veche suporta memorie ram doar undeva la 1200mhz si vreau sa fac up la memorie ram de 2000mhz+ ca eu am de 666mhz :)). Dar vreau sa precizez ca am sursa de 550 W si placa video gtx 1060 6 gb ( nu stiu daca are legatura placa ti am zis sa fiu sigur).
Placa de baza actuala :Gigabyte Technology Co. Ltd. H110M-S2 DDR3-CF (U3E1)
Ram actual:8. 00GB Single-Channel DDR3 @ 666MHz (9-9-9-28)
Ram dorit:https://www.pcgarage.ro/......annel-kit/

Cam care este pretul unei placi de baza decente? sau daca poti sa imi recomanzi tu una,
Multumesc

1 răspuns: