| Cristi112 a întrebat:

Vreau sa imi achizitionez un sistem audio 5.1 care va fi utilizat impreuna cu un laptop, intrebarea mea este: voi fi nevoit sa imi achizitionez si o placa de sunet 5.1 pentru a ma bucura de acest sistem la maxim? Acesta este laptop-ul pe care il detin: https://altex.ro/......AP4MF94EA/

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, deoarece laptopul are placa de sunet integrata in el, tu doar conectezi sistemul si gata ai muzica in boxe.

| Cristi112 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ideea este ca citisem pe net tot felul de chestii precum ca la sistemele 5.1 ai nevoie de o placa de sunet 5.1 si acest lucru m-a derutat. Multumesc pentru atentia acordata!

| GPA a răspuns:

Sistemul acela nu va funcționa in 5.1 la laptop dacă placa de sunet integrată a laptop-ului (Realtek adică sau SupremeFX/Dolby Atmos) nu are suport 5.1. Din panelul de sunet trebuie setat de pe stereo pe 5.1.

| Digikey a răspuns:

Depinde ce sistem 5.1 cumperi.Sunt sisteme 5.1 unde semnalul audio intra prin mufa USB.In acest caz cumperi degeaba o placa audio separata.
Eu folosec un computer doar pentru audio si un DAC (digital audio converter) separat care a costat cat doua computere.
Un computer are un DAC de slaba calitate, de aceea multi isi cumpara placi audio separate si au apoi amplificatoare unde intra direct cu semnalul audio cu mufe rca sau jack.
Candva am avut sistem 5.1
Am renuntat la el in favoarea unui sistem stereo decent.
Se aude mult mai bine din toate punctele de vedere.Dar preturile sunt altele.
Chinezu' a dat 2000E pe boxe si 2000E pe amplificator. Daca lua si o placa audio separata ar fi auzit si el mai bine.
https://www.youtube.com/watch?v=rb66IPWwzA4

| Cristi112 explică (pentru Digikey):

Nici atat de departe nu merg pentru ca nici nu sunt prea mare "fan". Este vorba de sistemul Logitech Z906.

| Cristi112 explică (pentru GPA):

Multumesc!

| Chillyourmind a răspuns:

Trebuie sa modifici din setarile audio ale laptopului "5.1" asta dupa ce conectezi sistemul audio la laptop.
http://bit.ly/379C9oo

| Digikey a răspuns (pentru Cristi112):

La 11 kg cu totul, ei declara 500W rms plus 165 W rms subwooferul.Eu cred ca are 50W cu totul.
Nu are intrare usb, doar optic si coaxial digital.Eu la computerul meu am iesire optica digitala, daca tu nu ai este deja o problema.
Daca intri cu doua rca din mufa de casti a computerului nu ai facut nimic.
Cauta un sistem care are intrare usb.Nu intamplator sunt ceva mai scumpe.