| Geo0302 a întrebat:

Salut, vreau sa imi construiesc un gaming pc, am o placa video gtx 1060 3gb oc si nu stiu ce Procesor sa aleg, i3-8100 sau ryzen 5 2600... Mentionez ca am buget ramas 1900 si mai am de luat motherboard, ram, sursa, carcasa

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/prime-b360m-a/

Cred ca aceasta ar fi cam cea mai ieftina de la PC Garage, unde au si procesorul la 944 de lei. Deci ai iesi cam pe la vreo 1300 de lei.

Mai iei o sursa de genul pe la vreo 2 milioane : https://www.pcgarage.ro/......onze-500w/

8 GB de ram :
https://www.pcgarage.ro/......0mhz-cl16/

S-au facut cam 1700.

Si de banii aia ramasi, ~200 lei vezi tu ce carcasa iti iei.

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Ia un i5 pentru gaming. Mai exact i5 8400. E pe undeva pe la 900 de lei la eMAG. Cred ca iti raman suficienti pentru MB, RAM, sursa si carcasa. Ia si tu o carcasa mai ieftina fiind cam cea mai neimportanta piesa. Si o placa de baza mai ieftina daca n-ai nevoie de tot felul de briz-briz-uri precum nu stiu cate USB 3.0 sau nu stiu cate sloturi si porturi X si Y.

| Geo0302 explică (pentru Ineys):

Nu prea gasesc o placa de baza. Mai ieftina, as aprecia daca stii una sa imi spui

| CM7YRE a răspuns (pentru Geo0302):

Ce buget complet ai? Pentru preturile din ultima vreme, mult mai ok este un AMD, te ajuta mai mult. Sper ca tragi la un 1060 6 gb nu? Daca n-ai luat deja ceva, da-mi mesaj si rezolvam.

| Ineys a răspuns (pentru Geo0302):

Https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/prime-b360m-a/

Cred ca aceasta ar fi cam cea mai ieftina de la PC Garage, unde au si procesorul la 944 de lei. Deci ai iesi cam pe la vreo 1300 de lei.

Mai iei o sursa de genul pe la vreo 2 milioane : https://www.pcgarage.ro/......onze-500w/

8 GB de ram :
https://www.pcgarage.ro/......0mhz-cl16/

S-au facut cam 1700.

Si de banii aia ramasi, ~200 lei vezi tu ce carcasa iti iei.

| ASDW4LIFE a răspuns:

Daca vrei ceva pentru gaming nu sugerez i3 daca vrei sa joci cele mai noi jocuri din industrie dar daca vrei sa te joci casual i3 e bun.