| AnonimDedicat a întrebat:

Salut, vreau sa imi construiesc un pc pe piese si imi cam da batai de cap, as vrea sa stiu daca piesele astea toate sunt compatibile impreuna si daca sunt bune pentru gaming, din cate am inteles placa de baza trebuie sa aiba un anumit numar de pini si sursa trebuie sa aiba acelasi numar, nu stiu exact, as vrea mai multe sfaturi inainte de a imi achizitiona un pc de 3000 de lei, multumesc anticipat:
Placa De Baza: Placa de baza ASUS PRIME A520M-K soclu/socket - AM4
Procesor: Procesor AMD Ryzen 3 1200 3. 1GHz Socket AM4 TRAY
Sursa: Sursa Aerocool VX PLUS 600, 600W
HDD: Hard disk Seagate BarraCuda 1TB SATA-III 7200RPM 64MB
Cooler: Cooler procesor AQIRYS Uranus Black, 120mm
Ram: Memorie Corsair Vengeance LPX Black 8GB DDR4 3200MHz CL16
Placa Video: Placa video Gainward GeForce GTX 1650 D6 Ghost 4GB GDDR6 128-bit
Carcasa: Carcasa AQIRYS Bellatrix Pro Dimensiuni (H x D x W)
358 x 325 x 175 mm

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

3000 RON e bugetul pentru unitate, fara monitor?

Cine il va asambla?

Placa de baza are o mufa standard de 24 pini (adica la toate e la fel, nu exista diferite variante) si aceeasi mufa o are orice sursa ATX.
In plus, placile de baza mai cer o alimentare separata cu 4 sau uneori cu 2x4 sau 3x4 pini pentru procesor, insa orice sursa recenta are macar 2x4.
Si 3x4 pini cer doar procesoarele si placile de baza scumpe, nu e cazul tau.

Eu aleg mereu AMD cand e cazul, dar in bugetul tau, iesi mult mai bine cu Intel... MULT.

Sursa ce ai ales-o e o bomba cu ceas.

RAM-ul si carcasa sunt foarte bine alese in schimb.

Eu as pune un SSD in loc de HDD, e mult mai rapid, si nu o sa auzi nimic, zero zgomot. (insa datele sterse de pe un SSD nu se mai pot recupera).

Recomand sa pui acum un SSD de 256GB pentru Windows si ce mai doresti sa instalezi, si cand mai strangi, iti poti lua un HDD de 2TB.
De 1TB pur si simplu nu merita in ziua de azi.

Am facut in 2020 un sistem in Bellatrix simplu, a fost un deliciu. (dar trebuie migala si rabdare, e mica rau, abia iti incape mana in ea).

Uite aici o idee, dar doar cu SSD, (deci fara HDD deocamdata) si fara cooler extra.

Daca nu tragi tare sa il tii mereu in 100%, procesorul e suficient de racit si de coolerul stock, pana ai buget de un cooler cum se cuvine (recomand BeQuit pe aer, sau la nevoie, exista si altele bune la pret modic).

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/5069236

Procesorul separat de la eMag, pentru ca la PGarage nu e pe stoc.

https://www.emag.ro/......DWDPZHMBM/

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Daca doresti, poti pune placa de baza de mai jos, mai economisesti 26 RON,
doar ca nu primesti USB-Type C la ea,
si vine doar cu un slot PCIex 4x/1x
Si de asemenea, vine doar cu 2 sloturi de RAM, care sunt insa arhisuficiente pentru un astfel de sistem, daca pui placi de 8GB.

https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/b560m-h/

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sa imi construiesc un pc pe piese, si imi cam da batai de cap"

după cum te văd, cred că e mai sănătos să iei unul gata făcut

| oglindasultanului a răspuns:

Sunt site-uri care iti pot spune asta... iar astia nu-s in stare sa-ti dea vreunu.Cauti "pc build" nu mai stiu ce site foloseam, nu-s in stare sa-l gasesc acum, doar ca sa aduc vorba despre asta.

| Trixt3r a răspuns:

Eu spun sa mai astepti putin, poate isi revin preturile la placile video. Pentru un amarat de 1650 platesti mai mult decat dublu in ziua de azi.