| octav005 a întrebat:

Vreau sa îmi cumpăr o placa de baza Gigabyte Ga B75M - D3H. Din specificațiile producătorului scrie ca suporta procesoare cu 22nm tehnologie de fabricație. Etc. Și eu am un procesor Intel Celeron G530 cu tehnologie de fabricație 32nm același socket ca și placa de baza. Va întreb ar fi compatibil procesorul cu placa de baza? Ma refer la cei 22nm și 32nm. Nu ma pricep.

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Dar placa de baza actuala ce probleme re de vrei sa o schimbi? Daca iti regasesti procesorul aici http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=4150 teoretic e comaptibil cu placa de baza indicata de tine.

| octav005 explică (pentru sltlp):

Pai pc meu. Nu știu ce are. Bag smecherul de la desktop în priza pornește instant și se oprește după 2 secunde. Nu mai pot nici sa îl pornesc nici restart. Am scos ramii pe rand. Am scos și procesorul. Resetat bios-ul. Dar nimic. Pornește cum îl bag în priza. Cred ca placa de baza

| sltlp a răspuns (pentru octav005):

Un beep ceva nu face? Fara placa video ai incercat?

| octav005 explică (pentru sltlp):

Toate astea le-am încercat fără nimic conectat. Niki HDD CD RON, MONITOR. PLACA VIDEO.

| DrGeorge a răspuns:

Salut,

Merge, dar sa nu pui RAM de 1600 Mhz. Daca ai ram la 1600 iti trebuie un Ivy de 22nm.

Faptul ca al tau are 32nm iti da voie sa te foloseste de slotul PCIe x16, care cere automant un Sandy pentru a rula la x16.

| octav005 explică (pentru DrGeorge):

Și placa video PC-I Express 2.0 ar funcționa?

| DrGeorge a răspuns (pentru octav005):

Sigur ca da

| octav005 explică (pentru DrGeorge):

Mersi. Vreau sa o schimb Pai pc meu. Nu știu ce are. Bag smecherul de la desktop în priza pornește instant și se oprește după 2 secunde. Nu mai pot nici sa îl pornesc nici restart. Am scos ramii pe rand. Am scos și procesorul. Resetat bios-ul. Dar nimic. Pornește cum îl bag în priza. Cred ca placa de baza

| DrGeorge a răspuns (pentru octav005):

Daca se opreste si porneste singur ai un connector care iti face scut, sau ai atingere cu carcasa. Fie este unul din fan-uri, sie ai masa cu carcasa. Reasamblezza-l pe o masa/birou, fara carcasa si vezi daca mai face.
Asa iti poti da seama mai usor ce cauzeaza.

| octav005 explică (pentru DrGeorge):

La mine este invers. Pornește imediat cum bag în priza fără sa apăs pe nimic și se oprește după 2 secunde