| DeuţuL a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o placa video si nu stiu ce conditii trebuie sa indeplineasca o placa video sa mi se potriveasca pe placa de baza si sa imi mearga. La ce informatii trebuie sa fiu atent? Fundita love struck

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

1. Depinde la ce o folosesti.
(in special jocuri, sau utilizare curenta si jocuri(dar nu la maxim)
2. Producatorul (ATI sau NVIDIA).
3. Rezolutia monitorului.
(monitorul trebuie sa suporte rezolutiile placii video)
4. Slotul placii de baza (PCI Express) sau AGP.
5. Memoria RAM (DDR2/DDR3/DDR5)-nu are nicio legatura cu memoria RAM a calculatorului.
6. Capacitatea memorie (GB).
7. Frecventa memorie.
8. Bus-ul de date (memorie)(64, 128, ...256 biti)
9. tipul de alimentare (cu sau fara alimentare separata)
10. puterea consumata de la sursa de alimentare.

| DeuţuL explică (pentru horia2012):

Si cum pot afla cat cosuma placa unde trebuie sa ma uit?

| DeuţuL explică (pentru horia2012):

Mane si cum aflu cat consuma placa?

| horia2012 a răspuns (pentru DeuţuL):

Pe site-ul producatorului. Uite un exemplu:
http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gt-630/specifications
(jos la "Minimum System Power Requirement")

| panther2007 a răspuns:

Trebuie sa fie combatibila cu slotul video de pe placa de baza(Agp/Pci)
Daca ai slot Pci iti poti cumpara orice placa video de pe piata cu slot Pci nu conteaza ca are memorii Ddr3, ddr5 pentru ca ea iti este combatibila, totusi trebuie sa stii cat consuma pentru ca daca sursa ta nu poate sa duca consumul ei atunci degeaba ai luat-o

| RobertGaming a răspuns:

Pai,peroformanta(memoria)