| LucianMusic a întrebat:

Vreau să îmi cumpăr un calculator pentru făcut muzică. Am acasă un homestudio și doar calculatoru îmi mai lipsește. La un calculator pentru făcut muzică etc, am nevoie de un procesor mare sau nu contează? Dacă vreți îmi puteți face și o configurație de maxim 900euro. Eu stau în Belgia.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Un sistem cu procesor P4 este suficient pentru lucru de studio.
E ca si un calculator folosit pentru tehnoredactare de texte, unde viteza e limitata de cea a tastaturii si ale degetelor. Nici sunetul nu se va auzi cu frecventa mai mare sau mai rapid daca folosesti procesor mai puternic sau memorie mare.

In schimb, sistemul trebuie sa aiba cel putin 4 (patru) placi de sunet dedicate: una pentru intrare sunet de la instrumente (mixer), doua pentru functiile de sintetizare instrumente (midi) si una pentru prelucrare si iesire.
Pentru un astfel de sistem trebuie sa ai placa de baza cu cel putin 4 sloturi PCI (preferabil 5)!
Placa video poate fi chiar si on-board, iar 2 Gb memorie sunt deja suficiente (depinde si ce programe si sistem de operare folosesti).

Nu e usor de configurat un asemenea sistem, nici de gasit componentele (placile de sunet) adecvate, respectiv driverele necesare. Eu m-am chinuit 4 luni pana am reusit sa adun si sa configurez un sistem asemanator pentru un prieten. L-am facut cu windows XP, fiindca am gasit doar pentru acesta driverele de sunet utilizabile (cu windows 7 deja a fost imposibil de configurat).

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai nevoie mai ales de o placă de sunet meseriașă, nu de cele standard, on-board.
Pe vremuri, erau vestite cele de la Yamaha și cele de la Creative. Și încă sunt printre cele mai bune:
http://us.creative.com/p/sound-cards
Evident, un procesor bun, RAM destul și un hard SSD vor completa sistemul tău cu mult folos.

| xYonasuper a răspuns:

Da,ai nevoie si de un procesor mare dar si de altceva