| Justusee34 a întrebat:

Salut, vreau sa imi cumpar un stik usb.

1}Acum vreau stiu care e diferenta dintre unul de 32gb usb3.0 si altul 32gb usb2.0?

2}Stikul usb 32gb usb3.0 merge doar la usb 3.0 sau merge si la 2.0 doar cu viteza redusa?
Cel cu 32gb 2.0 merge si la 3.0 la aceeasi viteza cu cel cu 2.0.

3}Acesta e cel vare as vrea sa il iau
https://altex.ro/memorie-portabila-addlink-u55-32gb-usb- 3-0-rosu/
dar la Specificatii scrie "Sistem de operare compatibil: Windows 10, Vista, XP; Mac OS "
Acum stikul nu poate suporta altceva in afara de cele spuse adica w7/w8 32/64bit nu il citesc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1. viteza. cu USB 2.0 poti copia date pana la maximul absolut de 60 MB/s
In realitate, in functie de ce copiezi, nu o sa treci de 35-40 MB/s niciodata.

Cu un stick USB 3.0 introdus intr-un PC care are slot USB 3.0 si suporta acest standard, poti ajunge teoretic la 640 MB/s
In realitate eu am obtinut 145MB/s, ceea ce e totusi un pas mare inainte

Rezultatele variaza pentru ca depinde mult de mediul pe care sau de pe care copiezi.

Si mai depinde de tipul de date copiat (o sa copiezi mai rapid un fisier video de 6GB sau o arhiva ISO decat 6 GB de poze sau documente)

2. standardul 3.0 e compatibil cu 2.0, doar ca vei avea viteze de 2.0

Si exact cum ai intuit, poti conecta un stick 2.0 la o mufa 3.0, dar vei avea viteze de 2.0

3. nu recomand HAMA, Intenso, sau firma ce o vrei tu.
De ce nu mergi pe ceva sigur?
Sony, SanDisk, Kingston, DTK, Verbatim, PNY.

Daca vrei sa cumperi doar acel stick, iesi mai bine daca il cauti la magazinele locale, altfel mai dai minim 10-15 lei pe transport (chiar mai mult, pentru ca de obicei trimit prin curier)

Am avut Hama, atat stick cat si cititor de carduri 3.0.
S-au defectat ambele dupa circa 1 an.
Am primit cadou un Intenso la radio-ul pentru masina cumparat, si pentru ca mi-a fost mila sa-l arunc, am pus muzica pe el pentru ascultat in masina.
1. nu vede toata memoria, Windowsul il vede ca avand 6.03 GB, si atat am putut baga pe el. Ar fi trebuit sa aiba circa 7.4 GB
2. de vreo 4 saptamani, aproape fiecare melodie se intrerupe timp de 1 secunda... doar de pe acel stick, semn ca aparatul nu are nimic.

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

USB 3.0 are viteza de scriere si citire mai mare decat USB 2.0, toata treaba e sa ai tu usb 3.0 la pc, altfel dai banii degeaba ca nu o sa iti mearga la viteza maxima si doar la viteza de 2.0.

| aradonline89 a răspuns:

Buna
1. Difera doar viteza de citire/copiere la usb2.0 este mai mica iar la usb3.0 este mai mare

2.Usb3.0 merge pus in porturile USB2.0 normale

3. Nu trebuie sa-ti faci griji, functioneaza pe orice versiune de windows/Android/mac os, etc. (producatorul specifica acele sisteme de operare pentru a le promova si pentru ca pe acele softuri s-au testat acele modele de stick-uri)