| R3miCS a întrebat:

Vreau să îmi dau reset la BIOS din unitate și ceva nu mă lăsa, am căutat pe internet metode, am scos bateria CMOD și în alta parte scria să scot Jumper-ul și să-l mut pentru câteva secunde în alta parte, problema e că nu găsesc acest Jumper nicăieri pe placa, mă puteți ajuta cumva? Sau să-mi spuneți alta metoda de a reseta BIOS-ul? (Menționez că pornește calculatorul dar monitorul rămâne fără semnal și am curent doar la mouse)

Răspuns Câştigător
| R3miCS explică:

Pune sursa pe off, scoate cablul din ea sa nu mai aiba curent. Incearca sa muti memoria RAM dintr-un slot in altul, apoi scoti bateria de la BIOS afara si o lasi 1 minut. Dupa care o pui inapoi, dar nu conecta pcul la sursa de curent, apasa pe butonul de power de 3 ori (da, fara curent) dupa care bagi cablul in sursa, switch ON si pornesti pc-ul. Astept raspunsul tau

9 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Stai calm si nu cauta problema unde nu trebuie! Asigura-te ca monitorul e bun si ca e conectat cum trebuie la pc, daca toate sunt in regula atunci cumpara-ti o alta placa video!

| vidiinho a răspuns:

Ai putea sa-mi spui ce placa de baza ai? Sa te ajut in localizarea jumper-ului, dupa care pot sa-ti explic procedura de CMOS Reset

| R3miCS explică (pentru vidiinho):

Nu vad sa scrie nimic pe placa de baza... Niciun nume, îți dau numele și seria la PC, poate ajuta. HP Compaq 6200 Pro Microtower.

| R3miCS explică (pentru lpavel):

Monitorul funcționează, e de la tasta CMOS pe care am apasat-o din greseala și acum doar trebuie resetat BIOS-ul

| lpavel a răspuns (pentru R3miCS):

Aha, inteleg... in problema asta nu te pot ajuta, sorry!

| R3miCS explică (pentru lpavel):

Nici o problema

| R3miCS explică (pentru R3miCS):

A funcționat! Îți mulțumesc pentru răbdare și decizie, am crezut că nu mai am ce-i face, datorita ție am reușit, mulțumesc mult din nou!

| vidiinho a răspuns (pentru R3miCS):

Nu ai de ce, si eu ma bucur ca am putut sa te ajut, sa-l folosesti sanatos.

| R3miCS explică (pentru vidiinho):

Mulțumesc frumos!