| Systemup a întrebat:

Salut.Vreau sa imi fac un PC, insa nu am avut de a face cu asa ceva mai inainte. Ajutati-ma va rog sa inteleg daca aceste componente se potrivesc.

Placa de baza: ASRock H110M-HDS (H110, 2xDDR4, mATX)

Procesorul: INTEL Pentium G4560

Placa video: MSI GeForce GTX 1050 2GT LP

Memorie operativă: x2Kingston HyperX Fury 4Gb

Multumesc.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Nu suporta memorie de 1600 Mhz. Suporta doar memorie DDR4 cu frecventa 2133Mhz. Redau: "- Dual Channel DDR4 Memory Technology
- 2 x DDR4 DIMM Slots
- Supports DDR4 2133 non-ECC, un-buffered memory
- Supports ECC UDIMM memory modules (operate in non-ECC mode)
- Max. capacity of system memory: 32GB*
- Supports Intel® Extreme Memory Profile (XMP) 2.0"
Procesorul si placa video merg

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce buget ai?

| NLS a răspuns:

Se potrivesc fizic si sunt si alese binisor.
In sensul ca la acel procesor nu as pune nici placa de baza mai ieftina, nici mai scumpa.
Si nici placa video mai slaba. Ar merge o 1060 daca ai buget mai mare. Sau o 1050 cu 4GB.
Insa ce ma zgarie pe ochi e marca placii.
De ce MSI? Nu-s cea mai slaba firma, dar de departe nu-s nici cei mai buni. Scuturi de plastic, condensatori - orice numai Nichicon nu (Nichicon baga doar la flagship), ventilatoare nu foarte eficiente si deloc silentioase (diferenta mare fata de un Asus ).

| EusebiuPWN a răspuns:

Mare grija ca memoriile sa fie ddr4 2133/2400mhz. Chiar daca sunt 2400mhz, or sa coboare la 2133mhz, tu cauta cel mai mic pret pentru fiecare componenta in parte, pe mai multe site-uri, asa ai putea sa iesi mai ieftin. Daca ai putea sa suplimentezi pentru 1050ti, ar fi foarte bine. Si eu mi-am luat g4560, 8gb dual channel si 1050 si imi pare rau ca n-am mai adaugat 100-200 de lei sa iau 1050ti.

| TheAnonimous3037 a răspuns:

Toate cele mentionate mai sus sunt bune, cu exceptia ramilor.Trebuie sa fie DDR4 2133
https://www.emag.ro/......DB6R7YBBM/ ai aici un link cu ce iti trebuie.