| Barbu_Ionut_Mihail_1989 a întrebat:

Salut vreau sa imi fac un pc pentru gaming imi puteti recomanda piesele? cineva care se pricepe... am un buget in jur de 3000 de roni in care as include si un monitor de 21 cel putin... Ms

4 răspunsuri:
| ITMania a răspuns:

FX 6300 + 4GB RAM + GTX 760, alaturi de un monitor Full HD:
http://bit.ly/HOhEC5

Putin peste buget, dar merita, te vei juca orice joc cu detalii maxime pe Full HD. Monitorul nu-l schimba, e cu mult peste orice amarat de TN din aceeasi bani.

| Elynad a răspuns:

Prima recomandare: nu iti configura sistemul aici.
In principiu, pornesti de la doua elemente: procesor si placa video. Vor fi cele mai scumpe. Functie de procesor vei alege placa de baza si memoriile. Nu uita sursa, iti va trebui una mai puternica, deci si mai scumpa.
A doua recomandare: monitorul de 21 este ceva cam mare pentru birou, in timp iti afecteaza ochii.
cand alegi procesorul nu te ghida doar dupa nume, arunca o privire si peste specificatii (cate nuclee, cate thread-uri, ce viteze, ce tehnologii, ce consum).
Cam asta ar fi...

| ITMania a răspuns (pentru Elynad):

Si daca il configuratea aici ce are? Sau ne consideri niste fraieri, care nu stiu ce zic?

Monitor de 21.5" este minim in zilele noastre si nu este deloc prea mare pentru un birou, ci din contra, ideal. Daca tu te plangi de un 21.5",cei cu 24" sau mai mare ce mai zic?

| Elynad a răspuns (pentru ITMania):

Fraieri in niciun caz. De fapt niciodata nu m-am ferit de fraieri. De cei care se cred prea smecheri sau prea destepti ma tem. happy

Un sistem se configureaza cel mai bine in magazinul de unde il cumperi si deseori se fac rectificari functie de buget, stoc, etc.

Monitoarele mari afecteaza ochii daca sunt privite de aproape, observatia a avut o justificare medicala, nu tehnica. Distanta minima acceptata este 1, 5 x diagonala. Un monitor de 21, 5 inch este ok daca va fi privit de la mai mult de 90 cm.