| Spike189 a întrebat:

Salut, vreau sa imi iau inca o placa RAM dar nu stiu ce frecventa are placa care o am acum ( 1333, 1600, 1866 etc ). Am de la Kingston 1x8Gb DDR3. cum pot sa aflu? Everest vad ca nu arata frecventa.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este cu frecventa de 1600 Mhz. DDR inseamna "Double data rate". Cei 800 Mhz sunt astfel 1600.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

CPU-Z: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Spune-mi ce scrie la SPD.

| Spike189 explică (pentru Salontanul):

SPD - 1

| Salontanul a răspuns (pentru Spike189):

Alo! Ce scrie acolo la Max Bandwith si la Frecvency?

| Spike189 explică (pentru Salontanul):

Aaa. scuze, imi aparuse un fisier notepad cand am instalat programu, credeam ca aia e evaluarea
Max Bandwith : PC3-12800J (800 MHz)
Frecuency : J#3-640MHz J#4-720MHz J#5-800MHz J#6-800MHz

| Ssssmokin a răspuns (pentru Spike189):

Ai frecventa de 1600MHZ

| Salontanul a răspuns (pentru Spike189):

Este cu frecventa de 1600 Mhz. DDR inseamna "Double data rate". Cei 800 Mhz sunt astfel 1600.

| CristianCRS a răspuns:

Si Everest iti poate oferi aceasta informatie : Motherboard-> SPD->Memory Speed.

| Ssssmokin a răspuns:

In CPU-Z cauta da click pe SPD, iar acolo vezi ca scrie MAX BANDWIDTH si zi ce scrie acolo.