| Satana_Costin_1997 a întrebat:

Salut vreau sa imi iau placa asta de baza Placa de baza ASRock 980DE3/U3S3 vreau si eu pro si contra la ea ce avantaje exista si daca este buna (este bunicica dupa parerea mea) vreau doar cei care se pricep foarte bine Va multumesc funda

Răspuns Câştigător
| GabrielStn a răspuns:

PRO:
- procesorul nu va costa foarte mult fiind pe socket AM3+
- poti sa iti un procesor bun
- memorie RAM DDR3 si suporta pana la 32 GB RAM ( are 4 sloturi, e dual-channel )
- are si SATA II si SATA III, deci va fi ok si cu un SSD
- are porturi USB atat 2.0 cat si 3.0
CONTRA nu stiu ce as putea sa zic. Per total pare o placa de baza foarte buna, dar sa vedem daca va atinge acele performante.

7 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Are socket AM3+, nu se mai produc cam de mult timp procesoare pe soketul acesta. Teoretic, este compatibila cu seria fx 8. xxx, dar practic ar crapa cu un asemenea procesor pe ea.
De banii aia uita-te la o placa de baza pe 1150, de exemplu : http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-h81m-ds2-rev-30/ unde este o placa mult mai ok.

| Satana_Costin_1997 explică (pentru Jipa95):

Salut da-mi si mie o placa buna nu petarda la un procesor Fx 4300

| Caresshill a răspuns:

Pro:
Destul de ieftina
Are usb 3.0
Putine optiuni pe placa de aceia nu e nici atx
Doar un fx 6 nuclee l-ar duce ok in full load calumea Cel de 8 nuclee, caleaza la vrm bine de tot in full load
Duce fx 8 core numai in browsing, etc, gaming putin 2-3 ore

Contra:
Se incinge VRM angro, am pus pe ea fx 8120 si s-a incins vrm de nici 1 sec nu puteai tine degetu pe ei
Dupa vreo 10-15 min pe full load pe 3.1 ghz stock
s-a stins monitoru si s-a dus, a trebuit restart
Acest lucru deoarece procesorul e prea mare pentru placa care nu face fata!

| Satana_Costin_1997 explică (pentru Caresshill):

Ms Mult oricum merg pe un fx 6 nuclee ca nu am bani de mai mare

| Caresshill a răspuns (pentru Satana_Costin_1997):

Funda? big grin