| AlexuTzzuAlex2000 a întrebat:

Salut vreau sa imi iau un pc pe bucati, pana acum am pus aceste componente sunt ok? Placa de baza ASUS TUF B360-PLUS GAMING, Procesor Intel Coffee Lake, Core i5 8400 2. 80GHz box, Memorie HyperX Fury Black 8GB DDR4 2400MHz CL15 1.2v. Nu am pus placa video fiindca nu am inca buget de ea, si cand o sa am vreau sa iau un gtx 1060 6gb. Este o alegere buna? Ce sursa imi recomandati pentru aceste componente. HDD sau SSD imi pun eu dupa.

Răspuns Câştigător
| SSH21 a răspuns:

Dupa listarea PCGarage sau poate si a altor site-uri, tu ai deja un buget de 2.060 de ron nu? La 2.000 iti iei direct unitate, uite ceva deja testat, pe Vega integrat, la 2060 ron cu tot cu carcasa, sursa ssd etc. http://bit.ly/2BpdFth Chiar daca Intelul ala are 6 nuclee fizice si se duce in turbo pe 4ghz, tot e similar cu 2400g-ul, uita-te la fps-uri si la load http://www.youtube.com/watch?v=EOAxtoPH5aM
Asta e doar diferenta de fps-uri, care oricum o sa fie "nevizibila" cu ramii la frecventa de 3000 si ssd-ul ala, uite o sa-ti mearga ca Raven http://www.youtube.com/watch?v=l-Ec6BtwKmw
Sau ia direct Raven, in momentul de fata e 1999.99 ron si nu mai trebuie sa pui update-ul de bios la configuratia de mai sus, e cea mai buna alegere. Iti pui un hdd daca mai ai buget si ala e:
http://bit.ly/2EvlPnL
Daca vrei sa dai comanda utilizeaza codul VCUHU9KS te mai ajuta cu reducere 1% la produsele ce nu au deja reducere.
La ce ai selectat tu nu ar fi probleme, iti duce orice sursa de 100W deci orice ai alege, daca nu-ti pui o placa video peste, deja n-ai nevoie de cine stie ce sursa. Totusi cea mai buna varianta ar fi Ravenul ala, chiar daca nu-ti place ideea de AMD. Costurile nu prea se "justifica" la Intel in ultima vreme. Daca ai nevoie de sfaturi/idei, da-mi mesaj si te ajut.

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru SSH21):

Update-ul la bios nu-l pot face si eu? sau ce probleme apar daca nu-l fac? Multumesc pentru raspuns.

| CM7YRE a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Nu are rost sa te chinui si sa asamblezi unitatea tu, deoarece singurul dar singurul avantaj intre faptul ca dai pe piese si unitatea aia e ca ai garantia pe piese, nu pe intregul sistem. Acum, avantajele, daca-ti comanzi unitatea aia (avand in vedere ca e aceeasi configuratie pe care ti-am facut-o) e ca ai avantaj la bani, 100 ron (inclus update de bios) si nu mai stai sa faci tu sistemul, sa-l asamblezi etc. Am luat configuratia pentru cineva acum 1 luna si se lauda ca "rupe orice joc"; nu vreau sa-l contrazic sau sa te fac sa crezi altceva, eu nu cred ca "rupe" dar ruleaza bine jocurile, ai acolo in videoclipul de Youtube cat de bine le ruleaza. Ravenul ala e cea mai buna varianta daca il prinzi acum la 1.999 ron, cand am facut configuratia acum o luna era in jur de 2300, apoi de "Black friday" a fost 2500, apoi a scazut pe la 2100, acum vad ca-i 2000. Vezi si tu cum ruleaza. Daca ai bani, te sfatuiesc sa-l iei. Si-l upgradezi cu un 1060 6gb si ala e, n-ai probleme.
In legatura cu update-ul la bios, daca tu iti iei pe componente, si nu-ti suporta placa de baza procesorul respectiv, in primul rand ai nevoie de un procesor suportat de placa de baza sa faci update la bios, deci, alte complicatii; in al doilea rand, daca ti se ia curentul cat timp ii faci update de bios, e "nasol". Poti da de cazul in care nu-ti mai porneste deloc si la garantie e posibil sa nu iti faca nimic. Cu placere. Ia ce vrei, cand vrei, dar daca ai buget acum, nu mai sta pe ganduri; nu mai astepti nici dupa componente, doar ii pui sistem de operare, si e "jucabil".

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru CM7YRE):

Nu am bugetul acum, dar incerc sa ma documentez sa fac alegerea corecta, si cred ca o sa iau acest sistem, pana strang eu banii dupa sarbatori poate se mai ieftineste happy mersi mult!

| CM7YRE a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Nu poti defini sistemul acesta ca "alegerea corecta", dar e putin mai bun decat ai selectat tu, plus ca tu ai 3 componente si asta e direct "jucabil", facand acelasi lucru sau si mai bine la aceiasi bani. Gandeste-o in felul acesta. Cu placere!

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru CM7YRE):

Chestia e ca vreau sa fac si Youtube cu jocuri si nu am nevoie de grafica pe hih, mediu pentru mine e ok doar sa am 60fps+ in majoritatea jocurilor, dar când o sa pun si 1060 cred ca o sa meargă brici happy si procesorul este echivalent i5 8400? Dar cu grafica integrată mult mai buna?

| CM7YRE a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Nu poti spune cat de "mult mai buna" dar ceva mai bine. Plus ca o sa ai mai mult ajutor pe rendering la videoclipuri atunci cand filmezi ceva si le pui pe Youtube, o sa te ajute putin mai mult pe multitasking.

9 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Depinde, il vrei pentru gaming?

| Vvistula a răspuns:

Eu as mai strange bani pentru un i7 ca sa fac o treaba buna. Placa video da, e o alegere buna.

| SSH21 a răspuns:

Am si eu un cod de reducere pe PCGarage. KMNJ4EMY
Bafta!