| blintzz a întrebat:

Vreau sa îmi Reinstalez windows-ul dar când apas pe f 11 sa-l instalez apare pt o secunda pe ecran albastru și după se restarteaza. Și în bios la fel.
P.S pot intra în windows-ul vechi.

Răspuns Câştigător
| AgentulVIPPro a răspuns:

Salut. Aceasta problema poate fi cauzata din 2 motive care au la baza : 1. Bateria de la bios 2. Hard diskul. Sa incepem cu primul caz. In cazul acesta poti proceda in 2 feluri. 1: scoti bateria, o lasi cateva secunde dupa care o introduci inapoi in slot. Daca nu merge din pacate bateria si-a pierdut peste 45 % din pulsul magnetic si aceasta trebuie inlocuita. 2. Aici se complica treaba.Cand vorbim de hardisk trebuie sa stim exact la ce ne referim. Ecranul albastru care ti-a aparut este cauzata de erroarea numita Blue screen. Aceasta eroare poate sa apara din N motive insa, in cazul in care aceasta apare la dorinta de reinstalare a sistemului de operare este vorba despre cele 2 cazuri mentionate mai sus. Acum sa continuam. Cu referire la hard disk poate fi vorba de baduri. Aici treba se imparte in 2 categorii care difera de la cer la pamant. Baduri fizici si baduri logice. Badurile logice sunt erori acumulate pe hard si reziduri de memorie. Toate aceastea se rezolva cu un banal soft luat de pe net sau pur si simpu te poti duce la un inginer it. Daca sunt beduri fizice atunci treaba e nasoala neavand ce sa faci decat sa schimbi hardul. Badurile fizice sunt cauzate de socurile pe care hard diskul le-a incasat. Prin socuri vreau sa zic : Lovituri. Daca nici dupa schimbarea bateriei si a hardiskului nu s-a rezolvat problema poate fi vorba despre dvd. Am uitat sa mentionez mai sus. Dar cazul acesta este izolat, foarte rar. La fel. trebuie schimbat. Eventual mai incearca sa scoti memoria ram si sa o reconectezi dupa cateva secunde. Ai grija, pc-ul trebuie deconectat de la sursa de curent inainte sa faci tot ce ti-am zis si inainte sa il pornesti lasa-l 50 secunde. O zi buna.

| blintzz explică (pentru AgentulVIPPro):

O sa iti dau funda. MULTUMESC