| ALEXXXL19 a întrebat:

Salut, vreau sa instalez pe camera mea Canon 1300d softu/Firmware acest Magic Lantern am auzit ca face camera sa mearga mai bine chiar daca Canon nu atesta acest lucru, ma puteti ajuta cum sa fac sa il instalez pas cu pas? Multumesc

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul pas salvezi soft-ul (firmware-ul) actual intr-un fisier care are nume si extensie identica cu fisierul firmware dat de fabricant.
Descarci si verifici fisierul pe care vrei sa-l instalezi. Lungimea trebuie sa fie aproximativ identica ca ceea a fisierului firmware salvat, respectiv descarcat de pe site-ul Canon.
Formatezi card-ul de memorie si copiezi pe el fisierul pe care vrei sa-l incarci.
Introduci cartela de memorie in aparatul incarcat, si-l pornesti. Lasi sa se incarce si sa se instaleze soft-ul.
Dupa terminare opresti si pornesti din nou aparatul.

In caz de nereusita, formatezi din nou cartela de memorie, copiezi pe el soft-ul salvat la inceput si il instalezi asa cum am descris in paragraful anterior.

Daca nici cum nu porneste, atunci duci camera la un service, pentru softare.

| doctorandus a răspuns:

Iti dai seama ca daca dai gres, ai stricat-o definitiv.