| Tendoy a întrebat:

Vreau sa instalez un router wireless pentru prima data. Problema este ca eu am ip static si nu stiu de unde sa scot acele adrese de care am nevoie pentru a completa campurile, respectiv: IP Address, Subinet Mask, Default Gateway, Primary/Secondary DNS. Exista vreo alta cale sau le pot afla doar de la cei de la internet? Inca ceva, dupa ce am conectat cablul cu cele doua mufe identice la fiecare capat, la router si la laptop, dupa ce l-am aprins si conectat la internet prin locul WAN, este in regula daca mie imi apare No internet acces? urmeaza sa am Internet Acces dupa ce configurez cum trebuie routerul, sau este ceva in neregula?

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Trebuia sa le stii! Daca nu ii suni! In plus exista CMD si ipconfig /all. Greu cu stiinta asta...

| Kampion a răspuns:

Daca nu te pricepi, suni la providerul de internet
Poate faci o tampenie si configurezi gresit routerul sau activezi functii inutie

| Tendoy explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Am incercat sa scriu ipconfig /all si am incercat sa il configurez cu adresele care mi-au aparut acolo. Am observat ca daca scriu ipconfig /all cu cablul de internet in laptop imi apar alte adrese, am incercat si cu ele dar imi spune la fel, ca adresele sunt gresite cand incerc sa il configurez. Deci singura varianta este sa vorbesc cu cei de la net. Am m-ai instalat odata un alt router la acelasi laptop, doar ca atunci am reusit sa il configurez corect fara cei de la internet. Eu ma gandeam ca poate este vreo problema cu routerul sau laptopul, sau altceva, pentru ca imi apare No Internet Acces. Multumesc din nou pentru raspunsuri.