| utilizator6969 a întrebat:

Salut, vreau sa instalez un windows 10 dar nu stiu la partea de bios, ma ajuta cineva?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă nu e necesar, nu modifica setările (cele implicite sunt suficiente pentru o instalare corectă)

| anonimg a răspuns:

1. De regula nu este nevoie sa intri in bios.
Daca este nevoie, treci la punctul 2.

2. Incarca niste imagini -cat de cat clare- cu partea din bios unde nu te descurci, si pune-le aici.
Spune-ne si daca folosesti stick sau dvd; laptop sau desktop.
Daca este desktop(adica pc) trebuie sa stim si modelul placii de baza, sau un link cu placa de baza.
(Eu nu am instalat niciodata windows de pe stick; dar pune aici tot ce ti-am cerut, ca cel care stie ii vor fi de folos detaliile care le vei da).

| NLS a răspuns:

Care "parte de BIOS"?

1. Nu stii ce sa alegi in Rufus in functie de ce BIOS ai (MBR/GPT)?

2. Sau nu stii efectiv sa bootezi stickul dupa ce l-ai creat?

NU e nevoie sa intri in BIOS pentru a seta stickul pe prima pozitie.

E mai bine si de ajuns sa accesezi tasta pentru Quick Boot (numita si Boot Menu uneori ), va aparea o mica fereastra in care alegi litera (sau numele) stickului tau cu kitul de Windows, o selectezi, si va incepe instalarea.

+++ Tasta pentru Quick Boot (Boot Menu) o gasesti in partea de jos a ecranului de POST (ecranul ce apare imediat dupa ce ai apasat pe butonul de pornire).

http://muslimshacker.blogspot.com/......ectly.html

| JicaContra a răspuns:

Ce intelegi prin "partea de bios"?

| Reghqen a răspuns:

Sunt sute de video-uri pe Youtube despre cum se instalează windows 10

| NuCitescNotificari a răspuns:

Nu trebuie sa intri in bios

| Feitan a răspuns:

Descarca windows media tool de pe siteul oficial, dai dublu click si urmaresti pasii, nu iti trebuie nicio parte de bios (asta daca ai deja un sistem de operare pe pc ), daca nu, faci un stick cu windowsmedia tool (fara rufus ) si alegi sa booteze stickul