| StefanStefan3000 a întrebat:

Vreau sa instalez win 10 de pe un usb. Pun ca prima opțiune de boot sa fie usb, dau save and exit si dupa Imi da blue screen si se închide. Ce sa fac?

9 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Ai facut stick-ul bootabil inainte?

| NLS a răspuns:

Cum a zis și colegul, nu i deloc util și indicat sa modifici în interiorul bios ului de pe ce sa booteze. Acolo e indicat sa lași HDD ul sau Ssd ul pe care va veni ulterior Windows-ul pe prima poziție.
Pentru a boota de pe stick, folosește tasta pentru Quick Boot Menu, o găsești in partea de jos a primei ferestre ce apare când pornești PC ul.
Însă bluescreen ul nu vine de la asta.
Fie e defect stick-ul,
fie are o problema sistemul de operare folosit, (nu ai specificat de unde l ai luat și cum l ai scris pe stick...E mai bine sa descarci arhiva ISO pe calculator și sa o scrii pe USB cu Rufus, când o pui direct pe stick folosind opțiunea din utilitarul Microsoft apar uneori probleme)
Fie calculatorul (HDD, ssd, ram, placa de baza, sau sursa) are un defect hardware.
Sau poate ai folosit stick USB 3.0 și nu are controller nativ placa de baza pentru el, caz în care trebuie sa încerci cu un stick USB 2.0

| StefanStefan3000 explică (pentru NLS):

Păi am descărcat iso si am pus pe stick cu rufus si e la fel

| PainTech a răspuns:

Reincearca cu alt kit de instalare.

| JicaContra a răspuns:

Se pare ca ai pus un windows care nu trebuie, adica, calculatorul tau nu suporta
cel mai comun motiv e ca ai pus windows pe 64 de biti pe stick, dar calculatorul suporta doar 32 de biti

chiar daca, calculatorul e destul de vechi, e posibil sa nu suporte nici un windows 10... DELOC!

in plus nu e recomandat sa pui usb-ul primul in bios, ci ssd/hdd pe care vrei sa instalezi, apoi schimbi ordinea de boot-are cu tasta de boot (cea mai des intalnita e F8) altfel, windows-ul (care e BOU) s-ar putea sa isi puna partea de boot pe usb si nu pe ssd/hdd SAU sa o puna pe primul ssd/hdd pe care il gaseste, in ordinea descoperiri pe care o face el, si sa iti puna partea de boot pe ssd/hdd pe care nu e pus windows-ul

| MValentin a răspuns:

Încearcă sa nu pui boot prin usb din bios, ci sa selectezi din f10(cred depinde de pc) ca sa alegi tu din lista prin ce sa de booteze si o sa iti apara 2 variante de usb încearcă le pe fiecare. Daca nu merge booteaza alta imagine disk pe stick din nou cu rufus

| Andresso a răspuns:

Nu ai bootat stick-ul cum trebuie, cauta pe Youtube "how to make a bootable stick windows 10"

| NLS a răspuns (pentru Andresso):

Kitul de Windows 10 e deja bootabil din orice sursa îl iei.

Trebuie doar sa scrii conținutul arhivei ISO pe stick cu un program specializat (Rufus sau altele), și exista și persoane care susțin ca merg doar copiate fișierele - personal nu am încercat asta, dar da, s-ar putea sa meargă.
Daca faci stick-ul direct din utilitarul Microsoft, s-ar putea sa nu meargă, din cauza unor erori la scriere.

| Andresso a răspuns (pentru NLS):

Asta am vrut sa zic si eu, am facut-o si eu la randul meu. M-am exprimat gresit, nu sunt român si mai gresesc, mai ales la exprimari, la gramatica nu.Asta e happy