| EuSuntRobertel a întrebat:

Vreau sa invat IT si nu stiu cu ce sa incep, ce programe sa folosesc. Ma poate ajuta cineva care a invatat IT si stie despre ce e vorba? Funda happy

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

IT e o umbrela care acopera o tona de discipline, cum ar fi:
- service IT hardware si software
- retelistica, instalare, design si configurare de retele (CISCO e cel mai bun curs pentru asta)
- programare... poti sa cauti pe google, si asta e o umbrela big grin
cum ar fi:
- aplicatii de telefoane (si e diferit iPhone vs Android vs Windows Mobile)
- automatica si robotica
- drivere
- software de desktop, cum ar fi jocuri, utilitare, video streaming
etc.etc.etc.
- programare si web design, si asta e o umbrela cu o tona de directii si idei

sper ca, spre deosebire de cei de mai sus, te-am convins ca e vorba de un domeniu foarte vast, este ca si cum ai spune "vreau sa invat MEDICINA" si sa dai fata in fata cu cele cateva mii de specializari si sub-specializari, cum ar fi faptul ca sunt mai multe tipuri de doctori numai pentru medicina cardiaca

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Domeniul este atat de vast si atat de mult de explicat, ca nu va sta nimeni pe internet cu tine, sa-ti explice asa ceva.
Mergi la un club IT din orasul tau, ori cauta un profesor in orasul tau.

| EuSuntRobertel explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns. Poate exista cineva sa-mi explice pe scurt sau sa ma contacteze in privat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Defineste mai intai ce intelegi tu prin IT

| EuSuntRobertel explică (pentru suntserios):

Programare, creare de site-uri, de aplicatii, automatizare, design, hacking...sunt multe, cu ce limbaj de programare ar trebui sa incep?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai aici un tutorrial.
https://www.wikihow.com/Start-Learning-Computer-Programming

| danutzu96 a răspuns:

IT este un termen ce defineste un domeniu larg. Tu ce vrei, e sa inveti programare. Pai poti incepe prin alegerea un limbaj (C, C++ chiar si cu BASIC inveti ceva ) si incepi sa gandesti diversi algoritmi. Iti recomand sa iei ceva carti de liceu de C si sa le parcurgi.