| Gamergusti a întrebat:

Salut,vreau sa ma apuc sa invat programare si un prieten mi-a recomandat sa incep sa invat cu python, e usor de inteles?
PS: incep sa invat de pe codecademy

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa inveti la modul serios și sa faci din asta o meserie incepe cu c/c++ acolo inveti bazele a ce inseamna programare.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut.

Cred ca cel mai ok ar fi sa incepi cu C, doar unele lucruri de baza, logica booleana sa zicem, variabile, pointeri, functii etc.

| Frank51 a răspuns:

Eu cred ca cel mai ok limbaj la inceput ar fi C chiar daca pare greu. La mine la facultate am inceput C urmat de C++, urmat de HTML+css+javascript, urmat de JAVA, si nu sunt puse asa degeaba, chiar are o logica. Spre exemplu pythonul este mult mai usor de invatat si mult mai user friendly, dar trebuie sa stii si ce se intampla in "spatele cortinei", tocmai de aia se incepe cu limabaje mai grele la inceput, ca sa ai aceste informatii. Deci se incepe cu greul si apoi mergi la usor, dar evident nu este o regula asta.

| siriusblack98 a răspuns:

Îți sugerez să o iei de la HTML pentru că este mai ușor să ai deja o bază. Apoi bagi CSS și eventual Java. Când vei deschide noțiunile pentru python, măcar o să ai parte de ceva cunoscut pe alocuri.

| Roberrt21 a răspuns:

Incepe cu Java, e usor. O seara buna!