| qFloriN a întrebat:

Salut, vreau sa-mi cumpar o noua placa video la calculator, ce marca mi-ati recomanda ( Ati Radeon, Nvidia, Intel)?

14 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Din pacate nu exista Intel. Doar radeon si nVIDIA. Si ambele sunt ok.

| DLeonard1998 a răspuns (pentru sltlp):

Raspunsul tau nu este corect -.-" exist Intel numai ca alea is integrate in cpu si nu este radeon ci AMD

| sltlp a răspuns (pentru DLeonard1998):

Mai bine taceai. Ai spus doua prostii mari. 1. nu exista gpu Intel. integrata nu e de luat in calcul deaorece e cu totul alta treaba.
2. nu este radeon ci amd. Eu cred ca neuronii aia putini din capul tau sunt pe cale sa se stinga. http://bit.ly/u4Sa69

| buzucan a răspuns:

Uite aici cateva date, modele, discutii: http://configpc.info/sfaturi-de-achizitie-pentru-placa-video.html

| saidkique a răspuns:

:))Ati radeon a disparut demult, mai nou este AMD, iar Intel le gasesti integrate in placi de baza si laptopuri. AMD si Nvidia sunt egale, nu poti spune ca una e mau buna ca alta... acum ma rog. sunt zeci de modele pe ambele parti... daca vreo o placa video buna si ieftina iti recomand cele de la AMD. nVidia are reputatie pentru performante mai mari dar este mult mia scumpa. Cu AMD iti faci treaba. O placa video pe care o recomand trebuie sa aiba cel putin 1 GB DDR5, pe 128 de biti asa ca : http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/ sau http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ daca nu ai banii astia, i-ati ceva de lucru si strange-i, si asa astea sunt low end asa ca.

| PunctSpaimaVestuLui a răspuns:

Iti recomand NVidia, si eu am una si nu am avut probleme cu ea.

| CoL00SaL a răspuns:

NVidia sunt cele mai bune...

| dantomescu78 a răspuns:

Salut,

Chiar daca placa video se pune pe placa de baza (deci practic trebuie sa fie compatibila doar cu placa de baza) pentru ca sa functioneaze la un randament bun trebuie sa lucreze cat mai bine impreuna cu procesorul.

Si ca sa iti dau un exemplu, daca ai procesor de la Intel atunci iti recomand o placa video la nVidia iar daca ai procesor AMD atunci ia-ti ATi.

O super placa de baza pentru AMD: http://bit.ly/1aA4PZr

O super placa de baza pentru Intel: http://bit.ly/1aA5haj

Sunt preturi cam mari intr-adevar dar vreo 8 ani nu o sa o mai schimbi!

| Constantin_Popa_1988 a răspuns:

Nvidia este buna acum depinde de cerintele pc-ului

Răspuns utilizator avertizat
| dinucristian2000 a răspuns:

Salut! Depinde de ce placa video vrei sa iti iei... daca vrei gaming si ai bani atunci recomand cu incredere un gtx 760. Chiar eu il folosesc si merge tot pe high... daca vrei o placa video care sa fie doar desktop atunci du-te pe o nVIDIA geforce gt 610 e buna.

| Agent47 a răspuns:

Nu exista placa video dedicata Intel decat modele integrate in procesoare. Ati Radeon a disparut de ceva ani se mai nou numeste AMD Radeon. Daca imi zici bugetul iti recomand eu o placa video

| DLeonard1998 a răspuns:

Salut depinde ce price range daca in jur de 1400ron iti recomand r9 280x pentru ca este un best deal acuma si duce absolut tot la ultra dar avand in vedere ca amd si nVIDIA sunt companii foarte bune happy eu am un HD7950 oc'd si duc crysis 3 pe 3 monitoare pe high cu 4x msaa la 50fps happy HD7950 este un OC beast happy dar daca ar fi de mine as alege placile astea :gtx 650, gtx 660 ti, r9 260x, r9 270/x si r9 280x personal nu merita gtx 760 cei care tot spun NVidia best lalalala sunt doar fanboy
confused iti recomand astea happy sper ca te-am ajutat

| Cata7hDr a răspuns:

Iti recomand NVidia, nu te va lasa la greuwinking