| DuhoareRoberto a întrebat:

Salut,vreau sa-mi fac un calculator pe componente si nu sunt sigur la un lucru.Pot sa pun doar SSD sau trebuie obligatoriu SSD si HDD?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Merge in orice varianta, si cu si fara HDD. HDD-ul se pune pentru a mari spatiul de stocare, SSD-ul pentru a mari viteza de scriere si accesare a datelor.

Răspuns Apreciat de Editori
| AlexMh a răspuns:

Salut! Depinde de ceea ce ai tu nevoie. Daca ai date importante si/sau ai nevoie de mult spatiu de stocare, iti recomand sa le stochezi pe un HDD aditional. Obligatoriu sa ai un SSD pe SATA3, daca nu chiar M.2 (in functie de buget) pentru sistemul de operare si aplicatii. De asemenea daca vrei sa faci gaming, punand jocul pe SSD, vei simti o imbunatatire considerabila la timpul de incarcare a hartilor.
Deci: SSD obligatoriu, HDD optional in functie de necesitatea spatiului de stocare.

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu stii ce o sa faci cu el si ce nevoi de stocare ai. Pentru consum de curent mai redus si viteza suprema, doar SSD + cloud storage pentru backup si stocat diverse.

| Sorin554896655 a răspuns:

Poti si ssd si hdd dar ti as sugera doar un ssd pe m.2 sau sata deoarece hdd ul iti trage pc in jos