| Antonies a întrebat:

Vreau sa-mi imbunatatesc calculatorul. Ma intereseaza mai mult placa video si procesorul pentru ca am 8 GB rami DRR4 (poate o sa-mi mai pun in plus, ramane de vazut). (64bit).
Mi-as cumpara un procesor i5/i7 si o placa video buna. Am o singura intrebare :
Sa le montez pe amandoua o data sau pot si pe rand? se poate arde placa video daca procesorul e mai puternic de 10 ori decat ea? de aia intreb daca sa le pun pe amandoua o data sau pot si pe rand rolling on the floor

4 răspunsuri:
| 2EXA a răspuns:

Nu se arde nimic omule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai buget ia-ti un titan x + i7 skylake happy.

| Jhonny69RO a răspuns:

Nu se pot arde deci punele pe amandoua

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intai de toate trebuia sa spui ce placa de baza ai. Cand cumperi un procesor trebuie sa ai grija ca sa corespunda socket-ul si FSB-ul. Placa video, de obicei, e mai usor cu ea. Daca le pui simultan nu se intampla nimic doar ca daca una este cu probleme, PC-ul nu va porni si nu stii din cauza cui. Deci, ia-le pe rand.